Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wibrujący wspomagacz dla chirurgów

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Hiroszimie opracowali wibrujące urządzenie - aktuator PZT - które w czasie operacji minimalnie inwazyjnych zwiększa wrażliwość chirurga na różne kształty i tekstury w ciele pacjenta.

Zaczęliśmy prace 6 lat temu, próbując zwiększyć wrażliwość opuszków palców. W 2012 r. wpadłem jednak na pomysł, że zwiększona wrażliwość może być przydatna w czasie minimalnie inwazyjnych operacji. Zwykłe narzędzie medyczne pozyskuje dane o stanie pacjenta. Istnieje za to bardzo mało urządzeń mających zwiększyć umiejętności chirurga - podkreśla dr Yuichi Kurita.

Aktuator PZT wibruje w dłoni chirurga ze stałą częstotliwością. Drgania są tak delikatne, że niewyczuwalne, ale zwiększają wrażliwość lekarza na inne nieregularne wrażenia (Japończycy wykorzystali zjawisko zwane rezonansem stochastycznym). Różnice związane z dotykaniem rozmaitych tkanek metalowym narzędziem mogą być normalnie zbyt małe, by dało się je wykryć, lecz stałe wibracje aktuatora - stabilny szum - "wynoszą" je do zauważalnego poziomu.

Podczas testów ochotnikom zawiązywano oczy i proszono o posługiwanie się kleszczami z wibratorem przymocowanym do uchwytu. Zadanie polegało na identyfikacji różnych tekstur papieru ściernego i znalezieniu małej kuli styropianowej w kubku wypełnionym silikonem. Jak można się domyślić, w ten sposób odtwarzano sytuację wykrywania faktury tkanki i znajdowania litego guza.

Uzyskane wyniki pokazały, że pewien zakres natężenia drgań znacząco zwiększa wrażliwość użytkownika. Co ważne, aktuatora nie trzeba dokładnie dostrajać do parametrów czyjegoś dotyku. Łatwo więc z niego korzystać (nie trzeba przechodzić specjalnego treningu).

Aktuator PZT jest bezpieczny dla pacjentów, bo cały czas znajduje się w dłoni chirurga. Poza tym wibracje są tak subtelne, że nie poruszają samym narzędziem. Zasilanie narzędzia także nie stwarza zagrożenia ani dla lekarza, ani dla operowanego.

Kurita podkreśla, że w ramach przyszłych badań zespół sprawdzi, czy aktuator sprawdza się w warunkach chirurgicznych. Zanim damy narzędzie chirurgom, musimy [też] opracować metodę utrzymywania higieny wibratora [...].

Nad aktuatorem pracowali matematycy i inżynierowie medyczni. Najpierw urządzenie testowano za pomocą modeli matematycznych (biorąc pod uwagę wyliczenia dla 4 typów neuronów i ich reakcji na różne poziomy stymulacji mechanicznej).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...