Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szczepionka wziewna zapewnia długotrwałą ochronę przed szczepami pandemicznymi

Rekomendowane odpowiedzi

Donosowe szczepionki przeciw grypie mogą zapewniać długotrwałą ochronę przed pandemicznymi szczepami wirusa grypy.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbii odkryli, że donosowa szczepionka FluMist prowadziła do produkcji w płucach myszy limfocytów T, które zapewniały długotrwałą ochronę przed wieloma szczepami wirusa grypy (także przed szczepami niewystępującymi w szczepionkach). Gryzonie, którym podano tradycyjną wstrzykiwaną szczepionkę, taką jak Fluzone, nie wytwarzały tych komórek.

Nasze wyniki pokazują, że każdy rodzaj szczepionki zapewnia inny rodzaj ochrony przed grypą. Producenci mogą zechcieć połączyć ich atrybuty w uniwersalną szczepionkę, która zapewni ochronę zarówno przed znanymi szczepami, które spodziewamy się ujrzeć w czasie typowego dorocznego sezonu grypowego, jak i nowymi, które są w stanie wywołać pandemię - wyjaśnia prof. Donna Farber.

Ostatnie badania zakażeń grypą pokazały, że uniwersalną ochronę przed szerokim wachlarzem szczepów mogą zapewniać specjalne limfocyty T. Rezydują one w płucach i potrafią szybko eliminować zakażone wirusem komórki, nie dopuszczając do poważnej choroby.

Najnowsze badania, których wyniki ukazały się w Journal of Clinical Investigation/Insight, pokazują, że donosowe szczepionki prowadzą do produkcji tych limfocytów. Komórki te mogą nie zapobiec chorobie, ale pomogą szybciej pozbyć się wirusa i zmniejszą nasilenie objawów.

Co ciekawe, w eksperymentach zespołu z Uniwersytetu Columbii szczepionki donosowe wyzwalały ograniczoną produkcję przeciwciał przeciw szczepom wirusa z preparatu. Ostatnio panel doradczy ds. sposobów szczepień Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) opowiedział się przeciwko donosowym szczepionkom na grypę sezonową. Studium grupy Faber pokazuje jednak, że takie szczepionki mogą prowadzić do innych odpowiedzi odpornościowych, szczególnie skutecznych w walce z nowymi szczepami wirusów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...