Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

NASA sięgnie po wodę z Księżyca

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkanaście tajwańskich instytucji badawczych podpisało kontrakt z NASA, w ramach którego wspólnie stworzą księżycowy łazik lądownik. Ma on trafić na Srebrny Glob już w 2020 roku. Pojazd ma zostać dostarczony w USA w październiku 2018 roku. Po przejściu testów zostanie użyty podczas misji zaplanowanej za cztery lata.

Jak informują przedstawiciele tajwańskiego Narodowego Instytutu Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST), NASA chce zbadać możliwość pozyskiwania wody z Księżyca. Tajwańczycy mają stworzyć system czujników lądownika, NASA zbuduje zaś jego napęd.
Wspomniana misja będzie pierwszą księżycową misją z udziałem Tajwanu. NASA wybrała do współpracy instytucje z tego kraju, gdyż sprawdziły się one podczas innych misji, np. podczas projektu Alpha Magnetic Spectrometer, w czasie którego badano wysokoenergetyczne cząstki występujące w przestrzeni kosmicznej.

NCSIST powstało w 1969 roku jako rządowa jednostka badawcza prowadząca prace na potrzeby wojska. W 1994 roku Instytut zaczął zajmować się też technologiami cywilnymi. W miarę rozwoju tajwańskiego programu kosmicznego NCSIST brało udział w coraz większej liczbie prac nad satelitami i systemami ich wynoszenia. Teraz Tajwańczycy zdobędą doświadczenia związane z pracą na powierzchni Księżyca.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trafiłem w sieci na info o oszustwie ze strony NASA w związku z publikacją zdjęć zorzy na Jowiszu.

Pomyślałem "kolejna spiskowa teoria w stylu: nie wierzę w lądowanie na Księżycu".

Ale porównując oba zdjęcia (układ chmur) dochodzę do wniosku, że rzeczywiście ktoś tu robi wyniki naukowe posługując się fotoszopem 

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/hubble-captures-vivid-auroras-in-jupiter-s-atmosphere

http://apod.nasa.gov/apod/ap140517.html

 

Można znaleźć nawet filmiki z tej "obserwacji"

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/zobacz-jak-wyglada-nieprzerwana-zorza-na-jowiszu,206370,1,0.html

 

W tym kontekście spiskowe teorie o tym, że lądowanie na Księżycu tak naprawdę nakręcono w Hollywood, brzmią już trochę mniej śmiesznie.

Edytowane przez Eco_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście po przyjrzeniu się stwierdzam że coś w tym jest. Daty mocno odmienne a układ chmur bardzo podobny. Przydałyby się zdjęcia jeszcze wcześniejsze aby ocenić dynamikę zmian. Natomiast bierz pod uwagę że w takich "obserwacjach" często jest stosowana metoda "wizualizacji" plus sztuka (jakkolwiek by tego słowa nie rozumieć).

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeskalowałem oba obrazki do tych samych rozmiarów, położyłem jeden na drugim i przełączałem szybko jeden an drugi. Moje oko nie zauważyło kompletnie żadnej różnicy w układzie chmur.

 

Istnieje jednak duże podejrzenie, że oryginalne zdjęcie zorzy nie obejmowało całej planety lub było zrobione w długości fal, w których kiepsko wszystko wygląda, lub zwyczajnie było mocno prześwietlone aby zorza dobrze wyszła, więc trzeba było to nałożyć na inne zdjęcie aby pokazać publice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

lub było zrobione w długości fal

 

Dokładnie; wystarczy tylko przeczytać ze zrozumieniem pierwsze CZTERY zdania z artykułu

Now astronomers have focused on another beautiful feature of the planet, using Hubble's ultraviolet capabilities.

A czy to fotoszop, czy też inny szop pracz, to chyba nie ma znaczenia. Zapewne jakiś "popularyzator" skleił zdjęcie zorzy w UV z pierwszym z brzegu (APOD ;)) obrazkiem Jowisza w zakresie widzialnym, coby Jowisz było widać. ;):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zniszczyliśmy kolejną teorię spiskową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

:D

To takie smutne. Naprawdę chciałbym jakiejś "poważnej" teorii spiskowej, na której można połamać zęby. ;)

Słabo, jak widać, starają się Userzy na KW. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie; wystarczy tylko przeczytać ze zrozumieniem pierwsze CZTERY zdania z artykułu

A czy to fotoszop, czy też inny szop pracz, to chyba nie ma znaczenia. Zapewne jakiś "popularyzator" skleił zdjęcie zorzy w UV z pierwszym z brzegu (APOD ;)) obrazkiem Jowisza w zakresie widzialnym, coby Jowisz było widać. ;):)

 

Zgadza się. Trochę mi wstyd, bo powinienem sam na to wpaść. Zamiast tego poddałem się nieco atmosferze sezonu ogórkowego i bezpodstawnie oskarżyłem pracowników NASA o oszustwo, za co ich serdecznie przepraszam.

 

Po raz kolejny okazuje się, że warto uczyć się języków i korzystać ze źródeł. Na pewno zawsze warto jest posłuchać ludzi mądrzejszych od siebie. Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym kontekście spiskowe teorie o tym, że lądowanie na Księżycu tak naprawdę nakręcono w Hollywood, brzmią już trochę mniej śmiesznie.

http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2016/24/

The full-color disk of Jupiter in this image was separately photographed at a different time by Hubble's Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL) program, a long-term Hubble project that annually captures global maps of the outer planets.

 

Dziękuję, dobranoc. Można się rozejść. Ziemia w dalszym ciągu nie jest płaska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...