Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Minimalnie uszkadzający, tani laser ceramiczny

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MIPT) opracowali ceramiczny laser o dużej mocy. Można go wykorzystywać jako minimalnie uszkadzający skalpel laserowy lub do cięcia czy grawerowania materiałów kompozytowych.

Ivan Obronov z MIPT oraz współpracownicy z Instytutu Fizyki Stosowanej Rosyjskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Alabamy posłużyli się ceramiką z tlenku lutetu domieszkowanego jonami Tm3+ (Tm3+:Lu2O3).

Ceramika to obiecujący rodzaj medium lasera, ponieważ produkuje się ją na drodze spiekania proszku w masę polikrystaliczną. Jest tańsza i łatwiejsza do uzyskania niż pojedyncze kryształy, co ma olbrzymie znaczenie dla upowszechnienia. Dodatkowo bez problemu można zmieniać chemiczny skład ceramiki, zmieniając w ten sposób właściwości lasera.

Rosyjsko-amerykański laser przetwarza energię w promieniowanie z ponad 50% wydajnością (średnia wydajność innych laserów półprzewodnikowych wynosi zaledwie 20%). Generuje on promieniowanie podczerwone o długości fali ok. 2 mikronów (1966 i 2064 nanometrów), przez co świetnie nadaje się do zastosowań medycznych.

Promieniowanie najpopularniejszych laserów podczerwonych z długością fali rzędu ok. 1 mikrona cechuje się małą absorpcją i głęboko penetruje tkanki, powodując koagulację i duże obszary martwicy. Tymczasem laser chirurgiczny powinien operować na specyficznej głębokości. Z tego powodu wykorzystywane są lasery 2-mikronowe [...].

Obronov podkreśla, że lekarze często posługują się 2-mikronowym laserem holmowym, pompowanym przez błysk lampy (flesza). Wg niego, jest on jednak bardzo drogi, stosunkowo duży i nie do końca niezawodny. Przewagą laserów ceramicznych ma być niski koszt produkcji, prostota, niezawodność oraz 4-krotnie mniejsze rozmiary (kompaktowość).

Lasery ceramiczne przydadzą się też w przemyśle kompozytowym. O ile bowiem lasery 1-mikronowe dobrze tną metal, o tyle polimery są dla nich praktycznie przezroczyste. Tymczasem lasery 2-mikronowe skutecznie tną i grawerują materiały kompozytowe.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...