Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pekiński program działa, zanieczyszczenie spada

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszej połowie 2016 r. jakość powietrza w Pekinie się poprawiła.

Jak poinformowało Miejskie Biuro Ochrony Środowiska, poziom pyłu PM2,5, zawierającego cząstki o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przenikać do krwi, spadł w porównaniu do tego samego okresu roku 2015 o 17,9%.

Liczba dni, w których jakość powietrza uznawano za dobrą, wzrosła o o19 (do 107), zaś liczba dni z dużym zanieczyszczeniem spadła o 2 (do 14).

Poprawę przypisano paru zjawiskom, w tym zamykaniu 174 najbardziej zanieczyszczających pekińskich fabryk, zamianie węgla na alternatywne źródła energii w 463 społecznościach, wycofaniu dziesiątków tysięcy zanieczyszczających powietrze pojazdów oraz wprowadzeniu 6803 pojazdów wyłącznie elektrycznych.

Najważniejszym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Chinach jest spalanie węgla. Państwo Środka jest obecnie największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie (Stany Zjednoczone wyprzedzają je jednak pod względem emisji per capita). Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka oszacowali, że smog prowadzi tu do 1,4 mln przedwczesnych zgonów rocznie. Wg kalifornijskiej Berkeley Earth, statystyki są jeszcze gorsze i sięgają nawet 1,6 mln.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się pochwalę, że w Polsce dbam o jakość powietrza dzięki takiemu zjawisku jak samodzielne robienie kanapek.

-_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Ba! Jestem większym hardcorem. Samodzielnie (RĘCZNIE!) myję naczynia. Piaskiem w zimnej wodzie. ;)

 

 

 

zamianie węgla na alternatywne źródła energii w 463 społecznościach

 

Trochę to dla mnie zagadkowe. Tybetańczycy nie opalają już łajnem jaków? Zabrakło jaków, czy Tybetańczyków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Pekinie to raczej Tybetańczyków zbyt wielu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

No i o to mi chodziło. :)

 

Możesz wyłuszczyć, co autor miał na myśli mówiąc o "alternatywnych źródłach energii w 463 społecznościach"? :)

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojęcia nie mam. Tam jest inna kultura inne nazewnictwo. Może chodzi o ichniejszy odpowiednik naszych wspólnot mieszkaniowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Może chodzi o ichniejszy odpowiednik naszych wspólnot mieszkaniowych?

 

Przesadziłeś. W Pekinie tyle wspólnot przypada na jakieś 10 metrów kwadratowych. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Samodzielnie (RĘCZNIE!) myję naczynia.

Gratuluję :)

Natomiast (dla spostrzegawczych) bardziej chodziło mi o użycie słowa "zjawisko". Jeszcze z dwa artykuły i zjawiskiem będzie umiejętność pisania porządnych tekstów. To tak jak niektórzy zestawiają słowo "bohater" z np. Lewandowskim.

 

Literówka poprawiona (Astro).

Edytowane przez Superman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

dla spostrzegawczych

vs

 

 

niektórzy zastawiają słowo "bohater" z np. Lewandowskim.

 

:)

Lewandowski gra na obronie? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...