Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Tysiące gatunków drzew do odkrycia

Recommended Posts

W 2013 roku grupa naukowców doszła do wniosku, że w Amazonii występuje około 16 000 gatunków drzew. To więcej niż na pozostałym obszarze Ziemi. Teraz ten sam zespół postanowił sprawdzić swoje szacunki w oparciu o badanie próbek znajdujących się w zbiorach muzealnych.

Uczeni przyjrzeli się 500 000 okazów zebranych w Amazonii latach 1707-2015. Stwierdzili, że reprezentują one 11 676 gatunków drzew. Na tej podstawie uznali, że ich szacunki mówiące o 16 000 gatunków są prawidłowe. To oznacza, że nie znamy jeszcze około 4000 najrzadszych amazońskich gatunków drzew. "Od roku 1900 każdego roku odkrywanych jest w Amazonii od 50 do 200 nowych gatunków drzew. Nasze analizy sugerują, że wszystkie drzewa Amazonii będziemy dokrywać przez kolejnych 300 lat" - mówi Nigel Pitman z Field Museum.

Szczegółowa analiza była możliwa dzięki digitalizacji kolekcji. Sfotografowane okazy są udostępniane społeczności naukowej za pomocą witryn-agregatorów, takich jak np. IDigBio. Bez digitalizacji nasze badania byłyby niemożliwe. Dzięki niej bowiem w jednym miejscu znajdowały się wszystkie dane, jakich potrzebowaliśmy. Nie musieliśmy zatem podróżować do każdego muzeum na świecie. Mogliśmy przyjrzeć się wszystkim okazom ze wszystkich muzeów - cieszy się Pitman.

Połączenie nowoczesnych technologii i setek lat pracy specjalistów daje świetne wyniki. Botanicy z The Field Museum zbierają i opisują rośliny Amazonii od ponad 100 lat. Mamy u nas takich specjalistów, jak Robin Foster, który od dziesięcioleci zajmują się botaniką Amazonii. Spis gatunków to w pewnym sensie ukoronowanie ich pracy - dodaje Pitman.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...