Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Znamy kolejną planetę karłowatą Układu Słonecznego

Recommended Posts

Astronomowie odkryli kolejną planetę karłowatą na obrzeżach Układu Słonecznego. Obiekt 2015 RR245 ma średnicę około 700 kilometrów i obiega Słońce w czasie około 700 lat. Planetę odkryto w ramach programu Outer Solar System Origins Survey (OSSOS) za pomocą kanadyjsko-francusko-amerykańskiego teleskopu na Mauna Kea na Hawajach.

"Lodowe światy poza Neptunem zdradzają nam, w jaki sposób formowały się olbrzymie planety i jak odsunęły się od Słońca. Dzięki nim możemy poznać historię Układu Słonecznego. Niemal jednak wszystkie te lodwe światy są bardzo małe i ledwo widoczne. Dlatego tak ekscytujące jest znalezienie takiego, który jest na tyle duży i jasny, że możemy go szczegółowo badać" - mówi doktor Michele Bannister z kanadyjskiego University of Victoria.

Większość planet karłowatych Układu Słonecznego została zniszona lub wyrzucona z niego przez olbrzymie planety, które przesuwały się na swoje obecne orbity. RR245 to jedna z niewielu, które przetrwały. Obecnie RR245 wędruje w kierunku peryhelium, które wynosi w jego przypadku 34 jednostki astronomiczne. Dotrze doń około roku 2096. Na razie astronomowie niewiele wiedzą o tej planecie, gdyż obserwują ją od niedawna. W ciągu najbliższych lat dokładniej poznają orbitę RR245 i obiekt zyska nazwę.

RR245 to największe odkrycie i jedyna planeta karłowata zauważona w ramach OSSOS. Dotychczas naukowcy pracujący przy tym projekcie odnotowali obecność ponad 500 obiektów poza orbitą Neptuna.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...