Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Obciążenie cukrzycą znacznie niedoszacowane

Rekomendowane odpowiedzi

Wyniki międzynarodowego studium sugerują, że na świecie na cukrzycę choruje o ponad 100 mln ludzi więcej niż dotąd sądzono.

Choć w 2015 r. International Diabetes Federation (IDF) szacowała, że na świecie na cukrzycę choruje 415 mln osób, to Paul Zimmet z Monash University i jego współpracownicy z USA i Wielkiej Brytanii sądzą, że prawdziwa liczba jest bliższa raczej 520 mln.

Autorzy raportu przekonują, że organizacje, których danymi twórcy uregulowań zdrowotnych się kierują, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), IDF i Global Burden of Disease and Noncommunicable Disease Risk Factor Collaborations, używają różnych i czasem nieodpowiednich metod i testów, by określić śmiertelność i zachorowalność na cukrzycę.

Sposoby gromadzenia globalnych danych nt. cukrzycy były niespójnie i niezgodne ze standardami koniecznymi dla planowania [kampanii] zdrowia publicznego [...], a na leczenie cukrzycy przeznacza się [w końcu] ponad 12% światowych wydatków zdrowotnych - podkreśla Zimmet, dodając, że istnieją poważne luki w wiedzy nt. obciążenia tą chorobą, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Co istotne, również w Australii liczba ludzi z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym, szczególnie w rdzennych społecznościach, jest niedoszacowana. Ponieważ w Australian 2012-2013 National Health Survey za test diagnostyczny obu jednostek uznano poziom cukru na czczo, jest niemal pewne, że prawdziwe obciążenie jest źle ocenione, a potrzebne środki ustalone w Australian 2015 National Diabetes Strategy nieadekwatne.

Zimmed wyjaśnia, że poważne niedoszacowanie obciążenia cukrzycą to skutek wielu czynników, w tym braku ogólnonarodowych danych w wielu państwach (głównie rozwijających się) oraz metod testowania. Autorzy publikacji z pisma Nature Reviews Endocrinology zalecają, by poziom cukru badać zarówno na czczo, jak i 2 godziny po doustnym obciążeniu glukozą.

Podczas gdy WHO rekomenduje badanie cukru na czczo i 2 godziny po obciążeniu, w wielu przypadkach oznacza się tylko cukier na czczo, co skutkuje co najmniej 25% niedoszacowaniem liczby nowych przypadków cukrzycy.

Naukowcy sugerują też wykonywanie 2. testu - testu przesiewowego z obciążeniem 50g glukozy (GCT); w ten sposób potwierdza się prawdopodobieństwo, że pacjent ma lub zapadnie na cukrzycę. WHO i Amerykańskie Stowarzyszenie Cukrzycy rekomendują określanie poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1C, która powstaje wskutek nieenzymatycznego przyłączenia glukozy do cząsteczki hemoglobiny, nadal trwają jednak badania, by upewnić się, czy test tolerancji i HbA1C są tak samo dobre.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...