Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Obciążenie cukrzycą znacznie niedoszacowane

Recommended Posts

Wyniki międzynarodowego studium sugerują, że na świecie na cukrzycę choruje o ponad 100 mln ludzi więcej niż dotąd sądzono.

Choć w 2015 r. International Diabetes Federation (IDF) szacowała, że na świecie na cukrzycę choruje 415 mln osób, to Paul Zimmet z Monash University i jego współpracownicy z USA i Wielkiej Brytanii sądzą, że prawdziwa liczba jest bliższa raczej 520 mln.

Autorzy raportu przekonują, że organizacje, których danymi twórcy uregulowań zdrowotnych się kierują, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), IDF i Global Burden of Disease and Noncommunicable Disease Risk Factor Collaborations, używają różnych i czasem nieodpowiednich metod i testów, by określić śmiertelność i zachorowalność na cukrzycę.

Sposoby gromadzenia globalnych danych nt. cukrzycy były niespójnie i niezgodne ze standardami koniecznymi dla planowania [kampanii] zdrowia publicznego [...], a na leczenie cukrzycy przeznacza się [w końcu] ponad 12% światowych wydatków zdrowotnych - podkreśla Zimmet, dodając, że istnieją poważne luki w wiedzy nt. obciążenia tą chorobą, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Co istotne, również w Australii liczba ludzi z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym, szczególnie w rdzennych społecznościach, jest niedoszacowana. Ponieważ w Australian 2012-2013 National Health Survey za test diagnostyczny obu jednostek uznano poziom cukru na czczo, jest niemal pewne, że prawdziwe obciążenie jest źle ocenione, a potrzebne środki ustalone w Australian 2015 National Diabetes Strategy nieadekwatne.

Zimmed wyjaśnia, że poważne niedoszacowanie obciążenia cukrzycą to skutek wielu czynników, w tym braku ogólnonarodowych danych w wielu państwach (głównie rozwijających się) oraz metod testowania. Autorzy publikacji z pisma Nature Reviews Endocrinology zalecają, by poziom cukru badać zarówno na czczo, jak i 2 godziny po doustnym obciążeniu glukozą.

Podczas gdy WHO rekomenduje badanie cukru na czczo i 2 godziny po obciążeniu, w wielu przypadkach oznacza się tylko cukier na czczo, co skutkuje co najmniej 25% niedoszacowaniem liczby nowych przypadków cukrzycy.

Naukowcy sugerują też wykonywanie 2. testu - testu przesiewowego z obciążeniem 50g glukozy (GCT); w ten sposób potwierdza się prawdopodobieństwo, że pacjent ma lub zapadnie na cukrzycę. WHO i Amerykańskie Stowarzyszenie Cukrzycy rekomendują określanie poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1C, która powstaje wskutek nieenzymatycznego przyłączenia glukozy do cząsteczki hemoglobiny, nadal trwają jednak badania, by upewnić się, czy test tolerancji i HbA1C są tak samo dobre.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...