Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Starbon pomoże przechwytywać dwutlenek węgla

Rekomendowane odpowiedzi

Na University of York opracowano nową metodę przechwytywania dwutlenku węgla u źródła jego emisji. Specjaliści wykorzystali w tym celu Starbon, materiał wytwarzany z odpadowej biomasy, który został po raz pierwszy uzyskany przed 10 laty właśnie na York University. Starbon zawiera liczne pory, w których CO2 zostaje uwięzione. W efekcie materiał absorbuje o 65% więcej dwutlenku węgla niż inne metody. Ponadto działa znacznie bardziej wybiórczo na CO2 zmieszane z azotem. Podczas gdy w innych metodach stosunek przechwyconego dwutlenku węgla do azotu wynosi 5:1, to przy wykorzystaniu Starbonu wynosi on 20:1. Dodatkowo Starbon zachowuje swoje właściwości absorpcyjne w obecności wody, charakteryzuje się szybką absorpcją i desorpcją CO2 i jest tani.

Wysoka absorpcja CO2, wysoka selektywność, tolerancja na wodę, szybkość działania połączone z niskim kosztem i łatwością w produkcji na wielką skalę z biomasy odpadowej czyni ze Starbonu świetny materiał do komercyjnego przechwytywania CO2 u źródeł jego powstawania - mówi profesor James Clark, szef University of York's Green Chemistry Centre of Excellence.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile potrzeba wytworzyć "przy okazji" CO2, żeby wytworzyć materiał? 0? Głupio wyszłoby gdyby po uwzględnieniu wszystkich czynników zysk na CO2 wynosiłby np. 5-10% :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

a ile potrzeba wytworzyć "przy okazji" CO2, żeby wytworzyć materiał? 0? Głupio wyszłoby gdyby po uwzględnieniu wszystkich czynników zysk na CO2 wynosiłby np. 5-10%

Byłoby głupio, ale być może materiał da się wykorzystać do wzbogacania frakcji CO2. Obiecują łatwą adsorpcję i desorpcję - kaskady takich absorberów mogłyby produkować czysty CO2, który potem można upłynnić w procesie F-T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...