Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Opracowano nowy biotusz z komórkami macierzystymi do druku 3D

Recommended Posts

Na Uniwersytecie Bristolskim powstał nowy biotusz z komórkami macierzystymi, który w przyszłości może pozwolić na produkcję złożonych tkanek na implanty.

Zawiera on 2 składniki polimerowe: naturalny ekstrahowany z alg i sztuczny wykorzystywany w przemyśle medycznym. Syntetyczny sprawia, że przy wzroście temperatury biotusz zmienia się z cieczy w ciało stałe. Naturalny zapewnia wsparcie strukturalne.

Zaprojektowanie nowego biotuszu było bardzo trudne. Potrzebny jest bowiem materiał nadający się do drukowania, na tyle wytrzymały, by zachować kształt po zanurzeniu w składnikach odżywczych i wreszcie nieszkodliwy dla komórek. Udało nam się, ale przed opracowaniem ostatecznej wersji pracowaliśmy metodą prób i błędów - opowiada dr Adam Perriman.

Specjalny preparat jest wyciskany z unowocześnionej drukarki 3D jako ciecz, która w temperaturze 37°C przekształca się w żel, umożliwiając stworzenie złożonych żywych architektur 3D.

Brytyjczykom udało się zróżnicować komórki macierzyste do osteoblastów (komórek kościotwórczych) i chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej). Dzięki temu w 5 tygodni uzyskano m.in. pełnowymiarową chrząstkę tchawiczą.

Byliśmy zaskoczeni, że po wprowadzeniu składników odżywczych syntetyczny polimer był wydalany ze struktury 3D; pozostawały wyłącznie komórki macierzyste i naturalny polimer z alg. Powstałe w ten sposób mikropory dawały składnikom odżywczym lepszy dostęp do komórek macierzystych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...