Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Badanie: mięso i ziemniaki wciąż są podstawą polskiego obiadu

Rekomendowane odpowiedzi

Niemal 50 proc. Polaków na obiad je mięso, a 42 proc. ziemniaki. Po kasze sięga zaledwie około 2 proc. z nas, zaś po rybę wciąż niecałe 4 proc. Na śniadanie ponad 84 proc. wybiera pieczywo, a tylko 4 proc. zupę mleczną - wynika z badania polskich naukowców.

Naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN - w badaniu finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki - przyjrzeli się zwyczajom żywieniowym Polaków. Sprawdzali, co jemy, o jakich porach, na ile poszczególne grupy społeczne różnią się pod względem jedzonych potraw.

Jak się okazało, podstawę obiadu dla 48 proc. Polaków stanowi mięso, ale jedynie niecałe 4 proc. z nas sięga po rybę. Na ogół - dla 42 proc. - dodatkiem do obiadu są ziemniaki, znacznie rzadziej ryż (prawie 4 proc.), frytki (1,5 proc.) i kasze (około 2 proc.). 34 proc. z nas na obiad sięga po warzywa niegotowane, surówkę, sałatkę, a po warzywa gotowane i pieczone 16 proc. Polacy rzadko jedzą kebab, pizzę, hamburgery, owoce morza, tarty. Dla każdej z tych potraw odsetki nie przekraczają 1 proc. Prawie 40 proc. osób na obiad jada zupę.

Zdecydowana większość Polaków - ponad 84 proc. - do swojego śniadaniowego jadłospisu włącza pieczywo. Spośród tych z nas, którzy jedzą poranny posiłek, prawie połowa zjada wędliny - ponad 46 proc. Sery - żółte, owcze, kozie i dojrzewające - do swojego śniadaniowego menu włącza 16,7 proc. Polaków; ser twarogowy, serki homogenizowane blisko 14 proc., a jaja 8 proc.

Okazuje się, że postrzegane jako typowe potrawy śniadaniowe: zupa mleczna i płatki nie są wcale tak częste w porannym jadłospisie. Na tę pierwszą decydowało się niecałe 4 proc. badanych, na płatki tylko 5 proc. 26 proc. osób zadeklarowało, że do śniadania jada warzywa, blisko 5 proc. decyduje się na śniadania na słodko, włączając do nich dżem czy miód. Bardzo podobnie wygląda nasze menu na kolację.

Na pytanie, jakiego rodzaju potrawy lubimy, aż 60 proc. kobiet i blisko 65 proc. mężczyzn odpowiada, że "tradycyjnie polskie". Kobiety wolą potrawy zawierające dużą ilość warzyw: blisko 60 proc., przy zaledwie 35 proc. mężczyzn; lekkie i niezbyt kaloryczne: ponad 30 proc. kobiet, przy blisko 15 proc. mężczyzn. Za to mężczyźni wybierają częściej potrawy mięsne: ponad 70 proc., przy niecałych 50 proc. kobiet; o wyrazistym smaku: blisko 40 proc. mężczyzn przy blisko 25 proc. kobiet.

W społeczeństwie polskim nie rysują się wyraźne podziały klasowe we względu na jedzenie wszystkich potraw, ale w przypadku niektórych takie podziały istnieją. Klasa średnia (reprezentanci wyższych kadr kierowniczych i specjalistów, pracownicy umysłowi i właściciele) rzadziej jedzą mięsa i zupy kojarzone ze zwyczajami robotników i chłopów, natomiast przypisują większe znaczenie potrawom mlecznym, płatkom śniadaniowym i serom - wyjaśniają autorzy badania: prof. Henryk Domański, dr Zbigniew Karpiński, dr Dariusz Przybysz i dr Justyna Straczuk z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Jedzenie zup deklaruje ponad 46 proc. rolników, a blisko 35 proc. właścicieli małych firm - najmniej spośród wszystkich grup. Serki twarogowe i homogenizowane największą popularnością cieszą się wśród wyższej kadry kierowniczej i inteligencji (ponad 31 proc. wskazań), a najmniejszą wśród robotników wykwalifikowanych (blisko 17 proc.). Jogurt, kefir, maślanka i mleko cieszą się popularnością 18 proc. pracowników umysłowych i zaledwie 8 proc. rolników.

Prawie wszyscy respondenci deklarowali, że choć raz w życiu jedli potrawy tradycyjne takie jak: kaszanka, sałatka jarzynowa z majonezem czy kopytka. Ich jedzenie zadeklarowało ponad 90 proc. przedstawicieli każdej z grup społeczno-zawodowych. Nieco inaczej wygląda sytuacja z potrawami zagranicznymi czy egzotycznymi. Zjedzenie carpaccio - choć raz w życiu - deklaruje ponad 52 proc. wyższej kadry kierowniczej i inteligencji, ale tylko ponad 9 proc. rolników. Mule smakowało ponad 27 proc. kadry kierowniczej i 1,5 proc. spośród rolników. Podobnie sytuacja wygląda z kaszą kuskus, której próbowało ponad 63 proc. kadry kierowniczej i inteligencji, a tylko 14 proc. rolników.

Badanie przeprowadzono w czerwcu i lipcu oraz jesienią 2013 roku na osobach powyżej 15. roku życia. Objęto nim ponad 2,3 tys. osób. Zrealizowano je w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki "Wzory jedzenia, style życia a stratyfikacja społeczna: perspektywa porównawcza", którym kierował prof. Henryk Domański.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mi się wydaje, że jest różnica między statystykiem(człowiekiem korzystającym ze statystyki w pracy, nie mylić z matematykami rozwijającymi teorię statystyki), a naukowcem? Trochę tak, jakby naukowcem nazwać technika zatrudnionego do obsługi maszyny pomiarowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mi się wydaje, że jest różnica między statystykiem(człowiekiem korzystającym ze statystyki w pracy, nie mylić z matematykami rozwijającymi teorię statystyki), a naukowcem? Trochę tak, jakby naukowcem nazwać technika zatrudnionego do obsługi maszyny pomiarowej.

A jeśli raz sobie przyznamy tytuł, to zostaje już do końca naszych dni? Jeśli tak, to również jestem naukowcem, bo w podstawówce robiłem badanie dotyczące osadzania się kryształków soli na nitce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy tylko mi się wydaje, że jest różnica między statystykiem(człowiekiem korzystającym ze statystyki w pracy

Nie tylko Tobie.

Statystyka jest oczywiście bardzo wartościowym narzędziem.

Niestety sporo nauki polega na: zrobieniu ankiety, albo nawet ktoś robi za nas ankietę, daniu wyników statystykom, opisaniu tego co oni podrzucą.

Badania statystyczne są po prostu urzędniczo bezpieczne. A odkrycia nie są dla urzędników bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare te badania...

A co do robienia ankiet, często konstrukcja pytania, w tym możliwe odpowiedzi, determinują możliwe wnioski. Ciekawe ile takich ankiet jest poprzedzanych otwartymi pytaniami do reprezentatywnego grona, które później wyznaczają możliwe odpowiedzi dla docelowej ankiety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję ważniejsze od badań przed ankietą jest widzimisię promotorów, komisji, i każdego wyżej w hierarchii co do pytań jakie mają być w ankiecie.

I tu uwaga.

Jak ktoś chce mieć bezstresowe badania to niech dobrze przemyśli układ ankiety  - to podstawa sukcesu.

A jak ktoś nie robił ankiety nigdy to niech lepiej zrobi sobie pierwsze kilkanaście na brudno i spróbuje poddać analizie.

Są myki co do pytań które sprawiają że czasem analiza jest prosta drut a czasem nie tak sformułowane pytanie albo układ sprawia że nawet statystyk nie wie co z tym zrobić.

 

Jak się okazało, podstawę obiadu dla 48 proc. Polaków stanowi mięso, ale jedynie niecałe 4 proc. z nas sięga po rybę.

Hmm. Nie za bardzo rozumiem. Znaczy się podstawa obiadu dla 4 proc. Polaków to ryba?

Ja też sięgam po rybę, ale rzadziej niż codziennie. Jak się jest jednak rybakiem to może być i ryba. Ale czego to dowodzi?

Przecież nie jem dzień w dzień takiego samego obiadu.

W moim wypadku można załóżmy napisać:

- w 48 % sięgam po mięso, w 20 % po rybę, w 20 % po ziemniaki.

Najwyraźniej założeniem tej ankiety było że dana osoba zawsze je albo mięso albo ryby albo coś tam innego.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

dana osoba zawsze je albo mięso albo ryby albo coś tam innego.

No i z tak postawioną tezą trudno polemizować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...