Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Za 1,5 roku powstanie 200-petaflopsowy komputer?

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykański Departament Energii (DOE) zapowiada, że do początku 2018 roku zbuduje komputer o wydajności 200 petaflopsów. To dwukrotnie więcej niż znajdujący się na czele najnowszej listy TOP500 chiński Sunway TaihuLight. Maszyna z Państwa Środka charakteryzuje się teoretyczną wydajnością szczytową rzędu 124,5 PFlops, a w teście Linpack osiągnęła 93 PFlops. Jednak największym osiągnięciem Chińczyków jest fakt, że zbudowali superkomputer z chińskich podzespołów.

Tymczasem Oak Ridge National Laboratory zamówiło w firmie IBM superkomputer o wydajności 200 PFlops. Maszyna Summit ma rozpocząć pracę na początku 2018 roku. Będzie ona korzystała z procesorów IBM Power9 oraz procesorów graficznych Nvidia Volta. W swoim oświadczeniu dotyczącym chińskiego superkomputera DOE zauważa, że od roku 1993 wydajność amerykańskich superkomputerów zwiększyła się 300 000 razy, a prace nad wysoko wydajnymi maszynami to jeden z priorytetów Departamentu.

DOE, poprzez podległe sobie jednostki, jest właścicielem wielu spośród najpotężniejszych maszyn świata. W pierwszej dziesiątce najnowszej listy TOP500 znajdziemy aż 4 maszyny należące do Departamentu Energii.

Na rok 2018 DOE zaplanowało uruchomienie trzech nowych potężnych superkomputerów. Poza wspomnianym Summitem będą to budowany przez IBM 150-petaflopsowy Sierra, który stanie w Lawrence Livermore National Laboratory i wystartuje w połowie 2018 roku oraz Aurora autorstwa Craya i Intela, budowany dla Argonne National Laboratory.

Już w 2014 roku informowano, że superkomputer Summit będzie przeznaczony do otwartych badań naukowych, co oznacza, że naukowcy z całego świata będą mogli wnioskować o dostęp do systemu. Z kolei Sierra ma być wykorzystywany w ramach programo Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności amerykańskich nuklearnych środków odstraszających bez konieczności ich testowania, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie broni masowego rażenia.

Zarówno amerykańscy urzędnicy jak i część specjalistów uważają, że mniej ważne od sprzętowej wydajności superkomputera jest możliwość uruchamiania na nim różnych programów i wykorzystywania maszyny do jak najbardziej różnorodnych zadań.

Nowe superkomputery to kolejny krok w kierunku systemu eksaskalowego. USA, Chiny, Japonia i Europa konkurują o to, kto pierwszy zbuduje komputer o wydajności liczonej w eksaflopsach, czyli maszyny zdolnej do wykonania 1018 operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung Galaxy S6 ma ok. 35 gigaflopsów.

Jak nam się tempo nie zmieni ( a się zmieni) to w 2020 będziemy mieć 1 teraflopsa w kieszeni :D

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...