Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

U nastolatków z cukrzycą typu 2. występują zmiany dot. istoty szarej

Recommended Posts

U nastolatków z cukrzycą typu 2. występują zmiany w ogólnej objętości substancji szarej, a także zmiany w ilości substancji szarej w regionach powiązanych z widzeniem i słyszeniem, pamięcią, emocjami, mową, podejmowaniem decyzji oraz samokontrolą.

Naukowcy z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati odkryli, że w 6 regionach znajduje się znacząco mniej istoty szarej, a w 3 znacząco więcej. Natrafili też na związek między zmniejszoną ilości istoty szarej w mózgu i zdolnością do wymawiania i analizowania nieznanych słów.

Wcześniejsze badania sugerowały, że u młodych osób z cukrzycą typu 2. występują zmiany w budowie mózgu. W porównaniu do rówieśników, typowe są także słabsze wyniki funkcjonowania poznawczego. Dotąd nie oceniano [jednak] kompleksowo ogólnej i regionalnej objętości mózgu. Zależało nam również na sprawdzeniu, czy zaobserwowane zjawiska wyjaśniają słabsze wyniki - wyjaśnia dr Amy Sanghavi Shah.

Amerykanie porównywali 20 nastolatków z cukrzycą typu 2. z grupą 20 zdrowych osób w podobnym wieku (dopasowywano też rasę i płeć). Wszystkich poddano rezonansowi magnetycznemu w wysokiej rozdzielczości. W żadnej z grup nie występowały zaburzenia neurologiczne czy psychologiczne. Nie było też nieprawidłowości w wykonywanych wcześniej MRI.

Nasze wyniki nie pokazują związku przyczynowo-skutkowego. Nie wiemy, czy zaobserwowane zmiany są bezpośrednim skutkiem cukrzycy, ale badania dorosłych z dłużej trwającą cukrzycą typu 2. także pokazują zmiany w objętości mózgu i unaczynieniu oraz pogorszenie funkcjonowania poznawczego [...] - dodaje dr Jacob Redel.

W przyszłości naukowcy chcą przeprowadzić kolejne badanie z dodatkową grupą otyłych osób bez cukrzycy. Planują także powiększenie próby. W ten sposób będzie można ustalić, czy zaobserwowane zmiany są związane z otyłością, czy raczej z wysokim poziomem cukru we krwi i sprawdzić, czy różnice w objętości mózgu wpływają też na inne funkcje poznawcze, np. pamięć.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...