Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Z irlandzkiego bagna wydobyto 10 kg masła sprzed 2 tys. lat

Rekomendowane odpowiedzi

Wydobywając torf z bagna Emlagh w hrabstwie Meath w Irlandii, Jack Conway natrafił na duży blok masła. Mężczyzna skontaktował się miejscowym muzeum, które zwrotnie poinformowało go, że 10-kg gomółka ma szacunkowo ponad 2 tys. lat.

Savina Donohoe, kurator z Cavan County Museum, porównuje zapach masła do bardzo ostrego sera i podkreśla, że po wydobyciu na powierzchnię prehistoryczny nabiał zapewne wyschnie.

Fakt, że masło było tak głęboko zakopane [znaleziono je 3,6 m pod ziemią], wskazuje, że mogło zostać złożone w ofierze bogom, których proszono o opiekę na rolą oraz inwentarzem - przekonuje Donohoe.

W przeszłości często wykorzystywano niskie temperatury, małą zawartość tlenu i wysoką kwasowość bagien do konserwacji i przechowywania. Zwykle masło chowano wtedy w drewnianych pojemnikach. Tutaj czegoś takiego nie było, a to kolejna wskazówka, że ktoś, kto je zakopał, nie myślał w ogóle o odkopywaniu.

Tak jak inne obiekty związane z krową, masło traktowano jak symbol bogactwa i znaczenia. Postrzegano je jako towar luksusowy. Ludzie wytwarzali je z zamiarem zjedzenia bądź sprzedaży, by zdobyć środki na opłacenie podatków i dzierżawy.

Masło z Emlagh zostało przekazane do Muzeum Narodowego w Dublinie. Tam przejdzie datowanie węglowe, a następnie trafi na wystawę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...