Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Będzie zgoda na pierwszy komercyjny lot na Księżyc?

Recommended Posts

Amerykański rząd jest bliski wydania zgody na rozpoczęcie pierwszej prywatnej misji badawczej na Księżyc. Firma Moon Express chce w przyszłym roku roku wysłać na Srebrny Glob lądownik MX-1. Celem misji miałoby być lądowanie oraz przeprowadzenie serii analiz, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane przez firmę do zawiezienia na Księżyc kolejnych ładunków. Jeśli rzeczywiście Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wyda zgodę, będzie to pierwsza w historii prywatna misja poza orbitą okołoziemską.

FAA jest odpowiedzialna za zatwierdzanie wszystkich komercyjnych startów rakiet z terenu USA. Jako pierwszy informację o zamiarach Agencji podał The Wall Street Journal. Zanim decyzja zostanie podana do publicznej wiadomości miną jeszcze tygodnie lub miesiące, jednak przedstawiciele Moon Express powiedzieli dziennikarzom, że są bardzo optymistycznie nastawieni. Urzędnicy FAA mówią jedynie, że wciąż trwają odpowiednie procedury.

Lądownik MX-1 to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest pobranie próbek księżycowego gruntu i powrót z nimi na Ziemię. Firmę Moon Express szczególnie interesują metale z grupy platynowców (ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna), metale ziem rzadkich oraz hel-3.

Jeśli Moon Express dopnie swego i zorganizuje misjęna Księżyc, musi w jej trakcie przestrzegać Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej, co oznacza, że nie może rościć sobie pretensji terytorialnych, a w czasie prowadzonych badań musi uważać, by nie zanieczyścić pozaziemskiego środowiska materiałem z Ziemi, a środowiska ziemskiego materiałem z kosmosu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...