Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sztuka jaskiniowa najwyższej jakości

Recommended Posts

W jaskini Atxurra w Kraju Basków odkryto paleolityczne rysunki naskalne, które wg szefa wykopalisk Diega Garate, należą do "Champions League" sztuki jaskiniowej i plasują się w pierwszej dziesiątce stanowisk europejskich. Inni eksperci podkreślają, że choć na razie jest za wcześnie, by stwierdzić, czy rysunki dorównują nazywanej niekiedy kaplicą sykstyńską sztuki paleolitycznej Altamirze, Atxurra prezentuje się naprawdę obiecująco.

Garate poinformował, że na półkach skalnych na głębokości 300 m znaleziono ok. 70 rysunków i rytów. Przedstawiają one konie, bawoła, kozy i jelenia. Ich wiek szacuje się na 12,500-14,500 lat.

Hiszpanie podkreślają, że dojście do stanowiska jest tak trudne i niebezpieczne, że nie ma raczej szans, by udostępniono je zwiedzającym. Władze regionu myślą jednak o stworzeniu modelu 3D dla publiki.

Jaskinię odkryto w 1929 r. Po raz pierwszy badano ją w latach 1934-35, ale malowidła i ryty odkryto dopiero po wznowieniu prac przez zespół Garate w 2014 r.

Nikt się nie spodziewał odkrycia tej rangi. Istnieje wiele malowideł jaskiniowych, ale tylko nieliczne prezentują tak duży artyzm, zróżnicowanie i jakość - podkreśla prof. José Yravedra Sainz de los Terreros z Uniwersytetu Madryckiego.

Garate zaprezentował bawoła z największą liczbą włóczni w ciele, jaką uwieczniono na jakimkolwiek europejskim rysunku. Wg niego, o ile inne przedstawiają 4 lub 5 włóczni, tutaj jest ich aż 20 (nie wiadomo czemu).

Yravedra de los Terreros przekonuje, że jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jaskinia była ukryta i że w środku znajdowało się tyle świetnej jakości, zróżnicowanych dzieł sztuki, można wyciągnąć wniosek, że podobnie jak Altamira i Lascaux, miejsce to spełniało rolę sanktuarium.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jak "jaskiniowcy" tam dochodzili skoro zejście 300 m jest aż tak karkołomne ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jak "jaskiniowcy" tam dochodzili skoro zejście 300 m jest aż tak karkołomne ?

bo jaskiniowcy byli odważni, wytrzymali i wysportowani, a nie to co teraz... ciepłe kluchy w rurkach.

A jak sobie wyobrażasz schodzenie w dół 300m przy użyciu jednej ręki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...