Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

NASA chce pobić rekord lotu balonem

Recommended Posts

We wtorek, 17 maja, z Wanaka Airport w Nowej Zelandii wystartował balon badawczy typu superpressure balloon (SPB). Tego typu urządzenia mogą bardzo długo pozostawać w powietrzu. Tym razem NASA ma nadzieję na pobicie dotychczasowego rekordu oraz, że balon odbędzie podróż dookoła Ziemi.

Głównym celem testu jest sprawdzenie technologii SPB w trwających ponad 100 dni lotach na średnich wysokościach. Pod balonem podczepiono gondolę zawierającą Compton Spectrometer and Imager (COSI). To teleskop badający promieniowanie gamma.

Zespół spisał się świetnie. Balon został napełniony, jest w dobrym stanie, a początek jest bardzo obiecujący. Jestem niezmiernie dumny z kolejnego świetnego startu przeprowadzonego przez Columbia Scientific Balloon Facility i ogromnie wdzięczny za pomoc ze strony naszych nowozelandzkich przyjaciół, szczególnie świetnego zespołu z Portu Lotniczego Wanaka - powiedziała Debbie Fairbrother, stojąca na czele należącego do NASA Balloon Program Office.

Po 128 godzinach od startu balon osiągnął wysokość operacyjną 33,5 kilometra. Urządzenie o pojemności 532 000 metrów sześciennych skorzysta początkowo z wiejących na zachód wiatrów, które wyniosą je nad południową Australię, a następnie poleci na wschód, korzystając z zimowego cyklonu stratosferycznego. NASA szacuje, że podróż dookoła południowej półkuli na średnich szerokościach geograficznych zajmie balonowi - w zależności od prędkości wiatrów w stratosferze - od 1 do 3 tygodni.
Obecny start to druga misja badawcza instrumentu COSI, który powstał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w ramach finansowanego przez NASA programu badawczego. Jego zadaniem jest zbadanie pochodzenia pozytronów docierających do Ziemi z przestrzeni kosmicznej, zbadanie, w jaki sposób w kosmosie powstają nowe pierwiastki oraz przeprowadzenie pionierskich badań nad rozbłyskami gamma i czarnymi dziurami. Do przeprowadzenia tego typu badań konieczne są długotrwałe loty na dużych wysokościach.

COSi to nie jedyny instrument zabrany w podróż balonem. W gondoli znajduje się też Carolina Infrasound. To niewielkie urządzenie badawcze wyposażone w mikrofony infradźwiękowe do nagrywania fal akustycznych w stratosferze. Podczas wcześniejszych misji Carolina Infrasound zarejestrował wiele infradźwięków, niektóre z nich po raz pierwszy w historii.
Obecny rekord długości lotu balonu SPB NASA wynosi 54 dni.

Osoby mieszkające na południowej półkuli na średnich szerokościach będą mogły zobaczyć balon, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Wszyscy inni mogą sprawdzić w internecie jego aktualną pozycję.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...