Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szerokość geograficzna wpływa na ciśnienie krwi

Recommended Posts

Odległość, w jakiej ludzie mieszkają od równika, może wpływać na ich ciśnienie krwi.

Naukowcy zauważyli, że Chilijczycy, którzy mieszkają dalej od równika, mają wyższe średnie ciśnienie. Autorzy publikacji z American Journal of Epidemiology ustalili także, że 37% osób z południowych szerokości geograficznych tego kraju ma ciśnienie na tyle wysokie, że można u nich zdiagnozować nadciśnienie. Dla odmiany na północy kraju odsetek ten wynosi tylko 29%.

Specjaliści zdecydowali się na badania właśnie w Chile, bo jest to najdłuższy kraj świata z jednorodną etnicznie populacją.

Zespół dr. Charlesa Ferry ze Szpitali Uniwersyteckich w Birmingham podkreśla, że związek między większą szerokością geograficzną a wyższym ciśnieniem utrzymywał się nawet po wzięciu poprawki na potencjalnie istotne czynniki socjoekonomiczne i związane z trybem życia: wiek, płeć, wagę, przychód, palenie, spożycie owoców, warzyw, alkoholu i soli, aktywność fizyczną, cukrzycę czy problemy z sercem.

Naukowcy analizowali dane ok. 4600 osób, które mierzyły ciśnienie rano na czczo u siebie w domu (badanie stanowiło część ogólnonarodowego studium zdrowotnego). Ferrze i innym zależało, by ustalić, czy ciśnienie zależy od szerokości geograficznej, irradiancji Słońca i temperatury otoczenia (bez uwzględnienia takich zmiennych jak wilgotność i prędkość wiatru).

Okazało się, że ciśnienie skurczowe ludzi z południa było średnio o ponad 5 mmHg wyższe niż osób z północnych lokalizacji. Odsetek nadciśnienia na południu kraju był o ponad 8% większy niż na północy. Generalnie wyliczono, że każdemu 1-stopniowemu wzrostowi szerokości geograficznej odpowiadał wzrost ciśnienia skurczowego o 0,1 mmHg i częstości występowania nadciśnienia o nieco mniej niż 1%. Jak wyjaśnia Ferro, zmiany są na tyle małe, że trzeba tak dużych odległości jak cała długość Chile, by je zauważyć.

Nie stwierdzono oczywistej korelacji między ciśnieniem krwi a irradiancją i temperaturą otoczenia.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób szerokość geograficzna wpływa na ciśnienie. Autorzy wcześniejszych badań wspominali m.in. o wzorcach snu czy liczbie godzin ze światłem dziennym na danym obszarze. Coraz więcej dowodów wskazuje też na rolę spełnianą przez ultrafiolet, który miałby zwiększać uwalnianie regulującego napięcie naczyń krwionośnych tlenku azotu(II). Oprócz tego Ferro zauważa, że życie bliżej równika wiąże się z bardziej aktywnym trybem życia lub zdrowszą dietą (należy jednak pamiętać, że naukowcy starali się kontrolować te czynniki).


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siła odśrodkowa, wysokość na poziomem morza, grawitacja.... Przestrzeń fazowa spekulacji praktycznie nieograniczona :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

:D Dokładnie. Bardzo duża przestrzeń na uzyskiwanie grantów. Warto dorzucić siłę Coriolisa (w końcu ta krew w nas krąży). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Siła odśrodkowa, wysokość na poziomem morza, grawitacja.... Przestrzeń fazowa spekulacji praktycznie nieograniczona

 

Dokładnie.

 

Czy tylko mi się wydaję, że po raz kolejny widzimy przykład "badań" których głównym celem jest finansowanie badających? 

 

Edit:

 

Ach Astro, ubiegłeś mnie :)

Edited by smoczeq

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rano na czczo to bardzo nieprecyzyjne określenie. O ile blisko równika długość dnia jest względnie stała w ciągu roku i doba ziemska odpowiada naszemu cyklowi biologicznemu cyrkadialnemu (dobowe zmiany hormonalne)- o tyle blisko bieguna wyraźnie się rozjeżdżają, co głównie moze mieć wpływ na ciśnienie tętnicze.

To tak jakby mierzyć codziennie na czczo ciśnienie ludziom pracującym (świątek, piątek i niedzielę) na zmiany i tym pracującym 5 dni w tygodniu na etacie 7:00-15:00. A potem wyrazić zdziwienie, ze owi zmianowcy mają je wyzsze i zyją krócej. Trochę zaleciało lipą ale nie takie rzeczy w nauce juz przechodziły. I ktoś to sponsorował. Myślę, ze mogą liczyć na producentów melatoniny i innych cudownych specyfików- najlepiej uzyskiwanych jako odpad przy produkcji darmowej energii ;)

Edited by glaude

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mi rośnie ciśnienie jak czytam takie newsy...., czy ktoś to przebada i zrobi jakiś doktorat z tej kwestii? jestem do dyspozycji "naukofców"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...