Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto sarkofag z najmłodszą mumią starożytnego Egiptu

Rekomendowane odpowiedzi

Miniaturowy sarkofag znaleziony w Gizie w 1907 roku zawiera najmłodsze znane zabalsamowane zwłoki starożytnego Egiptu. Nowoczesne techniki obrazowania pozwoliły zajrzeć do wnętrza sarkofagu i stwierdzić, że kryje on zwłoki dziecka urodzonego przedwcześnie pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży. Odkrycie świadczy o tym, jak ważne dla starożytnych Egipcjan były rytuały grzebalne, nawet gdy dotyczyły martwych płodów.

Sarkofag o długości 44 centymetrów został odkryty przez specjalistów z British School of Archeology i już w 1907 roku trafił do zbiorów Fitzwilliam Museum. To drewniana trumna pochodząca prawdopodobnie z okresu 664-525 przed naszą erą. Wykonana została z cedru i pomimo jej wieku wciąż widać ślady świadczące wykonaniu w drewnie starannych niewielkich zdobień.
Trumnę poddano początkowo badaniom za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Wyniki były niejasne, ale pojawiła się sugestia, że wewnątrz może znajdować się niewielki szkielet. Do kolejnych badań wykorzystano tomograf komputerowy z Departamentu Zoologii Cambridge University. Dzięki nim wiemy, że wewnątrz złożono ciało osoby w wieku 16-18 tygodni, które zostało zabalsamowane, owinięte w materiał.

Na obrazach z tomografu wyraźnie widać po pięć palców u rąk i nóg oraz długie kości kończyn. Czaszka i miednica zapadły się, jednak doktor Tom Turmezei konsultant radiologii z Addenbrooke's Hospital i doktor Owen Arthurs, konsultant radiologii pediatrycznej z Great Ormond Street Hospital w Londynie jednoznacznie stwierdzili, że mamy do czynienia z ludzkim płodem nie starszym niż 18 tygodni. Wieku pochowanej osoby nie można ustalić. Na zwłokach nie widać też żadnych śladów nieprawidłowego rozwoju, prawdopodobnie doszło do poronienia spontanicznego.

Dzięki nieinwazyjnym technologiom obrazowania przekonaliśmy się, jak nienarodzone dzieci mogły być traktowane w starożytnym Egipcie. Staranność, z jaką pochowano zwłoki pokazuje, że społeczeństwo ceniło wówczas nawet kilkutygodniowe życie - mówi Julie Dawson z Fitzwilliam Museum.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...