Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Już wiadomo, dzięki któremu genowi marchewki są pomarańczowe

Recommended Posts

Naukowcy odkryli gen warunkujący gromadzenie w korzeniu marchwi karotenoidów, czyli barwników nadających mu piękny pomarańczowy kolor. Warto przypomnieć, że karotenoidy należą do prekursorów witaminy A i są przeciwutleniaczami.

DCAR_032551, bo o nim mowa, zidentyfikowano po zsekwencjonowaniu pełnego genomu warzywa.

Karotenoidy zauważono po raz pierwszy w marchwi, ale dotąd nie było wiadomo, który z 32.115 genów odpowiada za ich powstawanie.

Dzięki autorom publikacji z pisma Nature Genetics marchew dołączyła do grona ok. 12 warzyw, poddanych pełnemu sekewencjonowaniu genomu. Wcześniej analogiczną procedurę wykonano m.in. na ziemniaku, ogórku, pomidorze czy papryce.

Naukowcy podkreślają, że zidentyfikowanie mechanizmu akumulacji karotenoidów może pozwolić na zaimportowanie go, np. za pomocą edycji genów, do innych warzyw korzeniowych, w tym manioku jadalnego.

Uzyskane wyniki ułatwią dokonywanie odkryć na niwie biologii, a także ulepszanie marchwi oraz innych roślin uprawnych - podkreśla prof. Philipp Simon z Uniwersytetu Wisconsin w Madison.

Uciekając się do porównawczej analizy filogenetycznej 13 genomów roślinnych, naukowcy byli w stanie stwierdzić, że drogi marchwi i winogron rozeszły się ok. 113 mln lat temu, marchwi i kiwi ok. 10 mln lat później, a marchwi oraz ziemniaka i pomidora ~90,5 mln lat temu.

Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w ciągu ostatnich 40 lat (między 1976 a 2013 r.) globalna produkcja uprawna marchwi zwiększyła się aż 4-krotnie.

Do pierwszych udokumentowanych kolorów udomowionej marchwi należą żółte i fioletowe korzenie ze środkowej Azji sprzed 1100 lat. Pierwsze wiarygodne doniesienia nt. pomarańczowej marchwi pochodzą dopiero z XVI-wiecznej Europy. Pomarańczowa pigmentacja jest korzystna dla współczesnych konsumentów, bo stanowi skutek dużej zawartości alfa- i beta-karotenu. To dzięki nim marchew jest najbogatszym źródłem prowitaminy A w amerykańskiej diecie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...