Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zarażenie bakteriami zmniejsza zdolność komarów do przenoszenia wirusów

Rekomendowane odpowiedzi

Zarażanie komarów Aedes bakteriami z rodzaju Wolbachia może drastycznie zmniejszyć ich zdolność przenoszenia wirusa Zika (ZIKV).

Warto dodać, że bakterie Wolbachia występują w komórkach 60% wszystkich gatunków owadów.

Naukowcy z Fundacji Oswalda Gonçalvesa Cruza celowo infekowali komary bakteriami Wolbachia, a następnie wystawiali je na oddziaływanie ZIKV. Okazało się, że takie owady miały mniejsze miano wirusa, poza tym ZIKV w ich ślinie był często inaktywowany. To oznacza, że gryząc, komar nie jest w stanie zarazić ZIKV.

Autorzy publikacji z pisma Cell Host and Microbe podkreślają, że nie wiedzą dokładnie, jak metoda działa, ale niewykluczone, że bakterie i wirusy współzawodniczą w komórkach komara o te same zasoby i ZIKV przegrywa.

Naukowcy sądzą, że po uwolnieniu zarażone bakteriami z rodzaju Wolbachia komary spółkowałyby z niezarażonymi owadami, co z czasem doprowadziłoby do utworzenia populacji złożonej wyłącznie z Zika-opornych osobników. Pomysł jest taki, by na przestrzeni kilku miesięcy uwalniać komary Aedes z bakteriami Wolbachia, tak by spółkowały one z komarami pozbawionymi bakterii, z czasem zastępując całą populację - wyjaśnia dr Luciano Moreira.

Ponieważ rozwiązanie nie jest skuteczne w 100% ani nie eliminuje wirusa, nie może być stosowane w pojedynkę. Musimy je wdrożyć równolegle do innych metod, np. szczepienia i stosowania insektycydów [...].

Odkrycie to pokłosie wielu lat badań. Najpierw w 2005 r. naukowcy zorientowali się, że Wolbachia pomagają zwalczyć zakażenia przenoszone przez komary. Po 4 latach udało się wyizolować bakterie od muszek owocowych i nie uciekając się do żadnych modyfikacji genetycznych, wprowadzić je do jaj Aedes. Spodziewano się, że bakteria skróci po prostu życie komarów, ale zaobserwowano bonus: znaczące ograniczenie namnażania wirusa dengi. Wydaje się, że ten sam skutek występuje w przypadku transmisji ZIKV. Wcześniej obserwowano go w odniesieniu do wirusa czikungunii (jest on również przenoszony przez Aedes).

Podczas ostatniego eksperymentu ekipa podawała dzikim komarom i komarom zarażonym bakteriami Wolbachia ludzką krew z 2 szczepami wirusa Zika, które ostatnio krążą w Brazylii. Po 2 tygodniach stwierdzono między innymi, że komary z 2. grupy miały mniej cząstek wirusa w ciele i ślinie.

Dzięki pracom nad dengą istnieje już infrastruktura, która mogłaby zostać wykorzystana przez naukowców do zwiększenia skali testów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...