Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pluskwy domowe mają ulubione kolory

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie pluskwy domowe (Cimex lectularius) wolą się ukrywać w miejscach czerwonych lub czarnych, ale na preferencje osobnicze wpływają już różne czynniki, np. wiek czy płeć.

Naukowcy z Uniwersytetu Florydzkiego i Union College w Lincoln zastanawiali się, czy pluskwy wybierają kryjówki o określonych barwach, postanowili więc przeprowadzić eksperyment. Naukowcy posłużyli się przypominającymi namiociki schronieniami z brystolu. Umieszczali je na szalkach Petriego i dawali owadom 10 minut na wybór któregoś z nich. Uwzględnili kilka wersji pierwotnego scenariusza badawczego: testowali pluskwy na różnych stadiach rozwojowych, samce i samice, pojedyncze osobniki albo grupy, a także owady najedzone vs. głodne.

Wyniki opublikowane w Journal of Medical Entomology pokazały, że pluskwy silnie preferowały czerwień i czerń i wydawały się unikać zieleni i żółci.

Spekulowano, że próbując się ukryć, pluskwy wejdą do jakiegokolwiek schronienia, jednak eksperymenty z kolorami pokazały, że owady te nie chowają się byle gdzie, ale wybierają miejsca na podstawie barwy [...].

Początkowo myśleliśmy, że pluskwy mogą woleć czerwień, bo krew, na której żerują, jest czerwona. Po zakończeniu studium sądzimy jednak, że głównym powodem, dla którego pluskwy lubią czerwień, jest fakt, że same wydają się czerwone. Znane z tworzenia skupisk stawonogi udają się do takich kryjówek, bo [po prostu] chcą przebywać z innymi C. lectularius - wyjaśnia dr Corraine McNeill.

Naukowcy podkreślają, że te ogólne preferencje zmieniały się z wiekiem, a także w zależności od tego, czy owady były same, czy w grupie i czy były głodne, czy nie. Co więcej, samce i samice także wolały inne barwy.

Samice wolały schronienie cechujące się krótszymi długościami fal (liliowe - 14,5% i fioletowe - 11,5%), a samce dłuższymi (czerwone - 37,5% i czarne - 32%). Preferencja dla pomarańczowego i filetowego była silniejsza, gdy pluskwy nakarmiono. Na każdym stadium pluskwy wolały inne barwy, co wg badaczy, ma związek z budową/pigmentacją rozwijających się oczu. O ile larwy 1. stadium nie wykazywały znaczących preferencji barwnych, o tyle do momentu stania się larwą 5. stopnia (nimfą) aż 27,5% silnie optowało za czerwienią i czernią (podobne preferencje miały imago). Proporcja złożonych jaj była wyższa w niebieskich, czerwonych i czarnych "azylach".

Amerykanie uważają, że pluskwy unikają zieleni i żółtego, bo kolory te przypominają jaskrawo oświetlone rejony.

Wspominając o ulepszeniu pułapek, akademicy stawiają na połączenie urządzeń monitorujących o określonej barwie z feromonami lub dwutlenkiem węgla.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...