Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku wygrał dąb z Węgier

Recommended Posts

W ostatnim plebiscycie Europejskie Drzewo Roku zwyciężył kandydat z Węgier - dąb z miejscowości Bátaszék. Zdobywając 72.653 głosy (w sumie oddano ich ponad 230 tysięcy), pokonał 14 innych drzew.

Na 2. miejscu uplasowała się tysiącletnia lipa z miejscowości Tatobity w Czechach (43.451), a na 3. grusza z Bošáci-Zabudišovej na Słowacji. Polski dąb Bolko otrzymał 23.313 głosów i znalazł się na 4. miejscu.

Drzewa biorące udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku przypominają nam, jak ważny i potrzebny jest [...] kontakt z naturą. Spotkanie człowieka z drzewem ożywia opowieści i legendy związane z naszą historią i kulturą. Uczy nas szacunku do przyrody i tradycji. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie się stale powiększać - komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Rozdanie nagród odbyło się 20 kwietnia w Brukseli. Ręcznie rzeźbioną statuetkę przekazał na ręce Węgrów Heiki Hanso z Estonii, który reprezentował zwycięski dąb z zeszłego roku. Nagrodą za 1. miejsce był też czek na 560 euro; taką kwotę zebrano za pośrednictwem strony do głosowania. Ponoć zostanie ona przeznaczona na ochronę starych i sadzenie nowych drzew.

Pamiątkowy dyplom dla polskiego dębu Bolko odebrał w imieniu gminy Ruda-Huta poseł do PE Krzysztof Hetman.

Zwycięzca z Węgier jest pozostałością po XVIII–wiecznym lesie. W czasie zarazy zbudowano przy nim kapliczkę. Mieszkańcy do dziś wierzą, że jako tandem chronią one miasteczko. Zgodnie z tutejszą tradycją, aby zapewnić bogaty zbiór winogron, rokrocznie trzeba skropić pień drzewa winem. Nic więc dziwnego, że rolnicy opiekują się dębem: wycinają suche gałęzie, a pień bielą, by chronić staruszka przed szkodnikami.

Ponad 1000-letni dąb Bolko rośnie w parku podworskim w Hniszowie. Legenda głosi, że podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. w jego cieniu odpoczywał Bolesław Chrobry. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu (tzw. bolkowanie) przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób. Gmina i jej mieszkańcy wydają ulotki i foldery, które reklamują ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie. Niedawno wydano też przewodnik po gminie pt. "Spacer z Bolkiem".

Od 2011 r. konkurs Europejskie Drzewo Roku organizuje czeska fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji plebiscytu jest Klub Gaja. W czerwcu odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2016.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że wciąż funkcjonuje moda na dodawanie drzewom lat.

Bolko ma według Wiki ledwo ok 650lat, więc Chrobrego nie pamięta.

Najstarszym dębem w Polsce jest Chrobry, który również Króla Chrobrego nie ma prawa pamiętać ("ledwo" 760 lat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...