Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku wygrał dąb z Węgier

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim plebiscycie Europejskie Drzewo Roku zwyciężył kandydat z Węgier - dąb z miejscowości Bátaszék. Zdobywając 72.653 głosy (w sumie oddano ich ponad 230 tysięcy), pokonał 14 innych drzew.

Na 2. miejscu uplasowała się tysiącletnia lipa z miejscowości Tatobity w Czechach (43.451), a na 3. grusza z Bošáci-Zabudišovej na Słowacji. Polski dąb Bolko otrzymał 23.313 głosów i znalazł się na 4. miejscu.

Drzewa biorące udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku przypominają nam, jak ważny i potrzebny jest [...] kontakt z naturą. Spotkanie człowieka z drzewem ożywia opowieści i legendy związane z naszą historią i kulturą. Uczy nas szacunku do przyrody i tradycji. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie się stale powiększać - komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Rozdanie nagród odbyło się 20 kwietnia w Brukseli. Ręcznie rzeźbioną statuetkę przekazał na ręce Węgrów Heiki Hanso z Estonii, który reprezentował zwycięski dąb z zeszłego roku. Nagrodą za 1. miejsce był też czek na 560 euro; taką kwotę zebrano za pośrednictwem strony do głosowania. Ponoć zostanie ona przeznaczona na ochronę starych i sadzenie nowych drzew.

Pamiątkowy dyplom dla polskiego dębu Bolko odebrał w imieniu gminy Ruda-Huta poseł do PE Krzysztof Hetman.

Zwycięzca z Węgier jest pozostałością po XVIII–wiecznym lesie. W czasie zarazy zbudowano przy nim kapliczkę. Mieszkańcy do dziś wierzą, że jako tandem chronią one miasteczko. Zgodnie z tutejszą tradycją, aby zapewnić bogaty zbiór winogron, rokrocznie trzeba skropić pień drzewa winem. Nic więc dziwnego, że rolnicy opiekują się dębem: wycinają suche gałęzie, a pień bielą, by chronić staruszka przed szkodnikami.

Ponad 1000-letni dąb Bolko rośnie w parku podworskim w Hniszowie. Legenda głosi, że podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. w jego cieniu odpoczywał Bolesław Chrobry. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu (tzw. bolkowanie) przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób. Gmina i jej mieszkańcy wydają ulotki i foldery, które reklamują ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie. Niedawno wydano też przewodnik po gminie pt. "Spacer z Bolkiem".

Od 2011 r. konkurs Europejskie Drzewo Roku organizuje czeska fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji plebiscytu jest Klub Gaja. W czerwcu odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2016.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wciąż funkcjonuje moda na dodawanie drzewom lat.

Bolko ma według Wiki ledwo ok 650lat, więc Chrobrego nie pamięta.

Najstarszym dębem w Polsce jest Chrobry, który również Króla Chrobrego nie ma prawa pamiętać ("ledwo" 760 lat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...