Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

USA kupią ciężką wodę od Iranu

Recommended Posts

Jeszcze niedawno irański program nuklearny był jednym z najpoważniejszych zmartwień społeczności międzynarodowej i sprawiał, że Teheran był w dużej mierze izolowany. Obecnie, po poprawieniu stosunków pomiędzy USA a Iranem na programie tym korzystają same... Stany Zjednoczone.

Media doniosły, że amerykański Departament Energii (DOE) kupi od irańskiej Organizacji Energii Atomowej 32 tony ciężkiej wody. Umowa ma zostać podpisana dzisiaj w Wiedniu, a USA zapłacą za wodę 8,6 miliona dolarów. Zapewniamy sobie materiał, który umożliwi nam prowadzenie różnych badań naukowych - powiedział Thom Mason, dyrektor Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Część ciężkiej wody zostanie odsprzedana przez DOE prywatnym podmiotom, które używają tego materiału do spektroskopii magnetycznej rezonansu jądrowego czy do zapewnienia większej trwałości światłowodów i półprzewodników. Do ORNL trafi 6 ton ciężkiej wody. Będzie ona tam używana w Spallation Neutron Source (SNS). To najpotężniejsza na świecie maszyna do generowania neutronów używanych w badaniach naukowych.

Ciężka woda może być więc przydatna do celów naukowych, ale wykorzystana w reaktorach na ciężką wodę może posłużyć do zamiany uranu w pluton, wykorzystywany następnie w broni atomowej.

W 2002 roku irańska opozycja ujawniła, że Iran buduje w Arak tajny zakład przemysłowy. Z czasem źródła wywiadowcze doniosły, że powstaje tam fabryka ciężkiej wody, a wykorzystywany w niej reaktor mógłby dostarczyć rocznie wystarczającą ilość plutonu do budowy 1-2 bomb. Obecnie, na podstawie umów międzynarodowych, USA i Chiny pomagają Iranowi w takiej przebudowie wspomnianego reaktora, by wyeliminować większość powstającego tam plutonu. Teheran zgodził się też na zredukowanie swoich zapasów ciężkiej wody do mniej niż 130 ton. Nadmiar ma być przechowywany poza krajem. Urzędnicy z Departamentu Energii USA doszli do wniosku, że pojawiła się okazja, by odkupić nieco ciężkiej wody. Stany Zjednoczone nie produkują tej substancji od 1981 roku, kiedy to DOE ze względów finansowych zamknął fabrykę w Savannah River National Laboratory. Obecnie głównymi światowymi producentami ciężkiej wody są Kanada i Indie, które zaspokajają większość światowych potrzeb na cele naukowe. Zapotrzebowanie to wynosi około 100 ton rocznie.

Laboratorium Savannah River przetestowało już próbki irańskiej ciężkiej wody potwierdzając, że jest to produkt najwyższej jakości. W ciągu najbliższych miesięcy woda trafi do USA, dzięki czemu SNS będzie mógł zintensyfikować badania. Ciężka woda to jak dotąd najbardziej efektywny pod względem ekonomicznym sposób na zwiększenie intensywności neutronów - mówi dyrektor Mason. Rozbudowa i udoskonalenie SNS przewidziana jest na przyszły rok.

Poprawa stosunków z USA to dla Iranu duża szansa. Zgodnie z podpisanymi umowami irański zakład wzbogacania uranu Fordow ma stać się międzynarodowym centrum naukowo-technicznym. Rosjanie już udoskonalają ten zakład, a amerykański sekretarz ds. energii Ernest Moniz zachęca szefostwo DOE do poszerzania współpracy z Iranem.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo w przeciwieństwie do Polski USA poprawiają/pogarszają bezpieczeństwo na świecie w celu robienia interesów :D A my tylko dla idei :D

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę że Pluton też mogli by też kupić. Szczególnie że amerykanie już go nie mają nawet dla swoich misji kosmicznych dla których od lat kupują od sowietów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież rozpoczęli produkcję plutonu u siebie kilka lat temu. Jeśli kupują, to tylko kwestie ekonomiczne za tym stoją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

swoją drogą ciekawe, że Iran zacofany technologicznie potrafi wyprodukować HDO taniej od Amerykanów....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się produkuje ciężką wodę :P 

Slimtime - https://youtu.be/4ZYVogCYsdA

 

https://www.youtube.com/watch?v=0aJ4cpOY6bU

 

Sorki ale nie mogłem się powstrzymać ze skojarzeniem bo ucięta miniaturka przypomina mi grubą babeczkę w czerwonym kostiumie kąpielowym. Merytoryczną wypowiedz na temat wyciachałem...

Weekend, szkoda czasu na ciężkie lanie wody :D

Edited by Stanley

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

swoją drogą ciekawe, że Iran zacofany technologicznie potrafi wyprodukować HDO taniej od Amerykanów....

Nie wiesz czy taniej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wiesz czy taniej

 

no Amerykanów w szczególnosci nie podejrzewam , że kupowali by coś drożej niż maja u siebie... :) no chyba że to część jakiegoś chytrego planu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...