Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

NASA chce serwisować satelity

Rekomendowane odpowiedzi

To już się robi nudne. Qion, Grey55 - To jest portal popularno naukowy a nie forum fantastyka.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fantastyka to fikcja literacka, a ja przedstawiam tylko fakty i staram się wypracować hipotezy lub teorie, które najlepiej opisywałyby zaobserwowane zjawiska. Nie twierdzę, że np. energia bierze się z niczego, ale przestszegam jednocześnie przed ignorowaniem nowych, niepoznanych do końca źródeł energii jak energia próżni, czy spinu elektronu. Jak wytłumaczysz, że energia doprowadzona do tornada jest mniejsza niż niszczycielska praca trąby powietrznej?

Materia niebarionowa tzn. ciemna materia i materia egzotyczna już zdążyły zadomowić się w fizyce współczesnej. Trzeba czytać więcej zanim zdecydujesz się na counter-strike.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Skoro "przedstawiasz fakty", to podaj proszę jakiś link na publikację naukową, w której autorzy obserwują "kule świetlne przenikające przez okna i ściany". Dobrze byłoby by niezbicie wykazali też, że owe "kule" złożone są z materii niebarionowej. Jakiego rodzaju ma być to materia (HDM, WDM, MDM…) i co niby utrzymuje ją w kupie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ponadto niewykluczone, że są to twory obcych cywilizacji,
 

To jest to "wypracowywanie" teorii? Brzytwa ockhama jest bezlitosna.

 

 

 

energia doprowadzona do tornada jest mniejsza niż niszczycielska praca trąby powietrznej

Masz jakieś linki/źródła do tej informacji?

Dla mnie to jakieś brednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wytłumaczysz, że energia doprowadzona do tornada jest mniejsza niż niszczycielska praca trąby powietrznej?

 

Nie jest mniejsza! Niszczycielskość trąby wynika ze skupienia w wirze energii doprowadzonej.

 

Natomiast od Ciebie Qion oczekuję wytłumaczenia magicznej siły drzemiącej w dwuwypukłym szkiełku, które wystawione na Słońce przepala papier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Qion,

Na prawdę wierzysz, że na Ziemi może naturalnie występować zjawisko na tyle potężne by zmienić strukturę wewnętrzną protonów i neutronów i stworzyć materię niebarionową? I to jeszcze w takich ilościach? Toż to ciśnienie i temperatura we wnętrzu największych znanych gwiazd raczej do tego nie wystarcza.

Materii niebarionowej też naturalnie wokół nas raczej nie ma, wiec nie ma z czego zrobić tego pioruna kulistego, który opisujesz.

 

Myślę, że to w najlepszym wypadku zwykłą BARIONOWA plazma.

 

Nie wiedziałem, że jadąc np.  na rowerze nagrzewam się z tyłu bardziej niż z przodu. Nie kupuję teorii, według której różnica temperatur rzędu ułamka stopnia byłaby na tyle duża aby przeważyć nad ciśnieniem dynamicznym wynikającym z naporu powietrza na połowę sfery pola powierzchni pioruna kulistego. 

2 rzeczy:
1. nagrzewasz się tak samo z każdej strony, ale z przodu lepiej się chłodzisz 
2. piorun kulisty ma temperaturę kilkuset stopni, a może i kilku tysięcy stopni, a Twoje ciało ledwo kilkudzisięciu, wiec co właściwie porównujesz? Piorun kulisty prawdopodobnie rozgrzewa powietrze do większej temperatury, niż ta, której używasz do pieczenia kiełbasek.

 

 

Czuję się nieco zagubiony gdy google nie znajduje kompletnie nic na potwierdzenie "faktów", o których piszesz, nawet na stronach o fantastyce naukowej lub teoriach spiskowych :(
Nasza polska Wikipedia opisuje natomiast łącznie 4 rodzaje piorunów kulistych podzielonych na 2 główne grupy... poczytaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piorun_kulisty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się dorzucać do tak rozległego offtopa, ale piszę z perspektywy "casualowego" czytelnika. Wchodzę na KW, czytam że JAXA porzuca ASTRO-H. Scrolluję nieco i widzę świeże posty w temacie "NASA chce serwisować satelity". Myślę sobie, "o jakiś ciekawy koncept teoretyczny powstał czy i jak taki program mógłby odratować wspomnianego ASTRO". A tu.... o piorunach kulistych poruszających się pod wiatr. Ja zdaję sobie sprawę, że kiedy umysł ścisły (których tu pewnie wiele) słyszy bzdurę, to nie potrafi jej po prostu przemilczeć, ale z doświadczenia (i powyższego przykładu) dobrze wiemy do czego to zazwyczaj prowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pogo, Astro

 

Polska Wikipedia nie jest dla mnie wystarczającym źródłem wiedzy. Uważam, że ponad 90% obserwowanych piorunów kulistych składa się z materii barionowej (plazmy) nawet w przypadku gdy powstają one bez wyładowań atmosferycznych (domeny próżniowe) co potwierdzają ślady w kręgach zbożowych.

 

Materia niebarionowa nie wchodzi w interakcję ze zwykłą materią, np. ciemna materia oddziałuje tylko grawitacyjnie z materią barionową. Przypuszczam, że grawitacja ani inne znane nam oddziaływania nie są potrzebne aby utrzymywać materię egzotyczną w kupie. Nawet niektóre postacie znanej materii barionowej jak materia kwarkowo-gluonowa może pozostawać zagregowana nawet w obecności braku pola grawitacyjnego.

 

Obserwowano jak kula świetlna dostała się przez okna do wnętrza samolotu pasażerskiego, lecz nikomu nie wyrządziła krzywdy ani też nie uszkodziła samolotu. 

 

"There are many observations of ball lightning appearing from a glass window either in a house (or) ... in the cockpit of an aircraft," Lowke says. "If it's burning silicon, how did it come in?"

 

http://news.discovery.com/earth/weather-extreme-events/ball-lightning-121012.htm

----------------------- 

Nie twierdzę Pogo, że piorun kulisty zwłaszcza ten barionowy nie ma wystarczającej energii aby podnieść ciśnienie powietrza w jego pobliżu, lecz chodzi mi o wytworzenie odpowiedniej różnicy temperatur z przodu i z tyłu, która mogłaby zamienić się na mierzalną siłę ciągu, a w Twoim opisie z tym byłby największy problem. Nie wiem czy łapiesz te niuanse z termodynamiki, ale mam obawy, że jednak nie.

 

@Krzychoo, TrzyGrosze

 

Uczeni na świecie już od dawna doszukują się wpływu energii kwantowej próżni na zachowanie się piorunów kulistych i tornad i nie są to bynajmniej tylko rosyjscy naukowcy (patrz rozdział: Observational Data and Some Interpretations)

 

http://djbarney.org/sites/default/files/Understanding%20Anomalies%20to%20Extract%20Vacuum%20Energy.pdf

 

Całe szczęście, że okna samolotu jak i szyby w domach nie mają własności skupiających jak soczewki o dodatniej ogniskowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z definicją barionu jest to coś składającego się z 3 kwarków. Z tego wynika, że plazma kwarkowo-gluonowa nie jest materią barionową.

Podobnie rzecz ma się z mezonami i elektronami. Czyli wciąż nic wybitnie magicznego.

 

Wciąż nie mogę znaleźć powiązania kręgów z zbożu z piorunami kulistymi.

 

 

Oczywiście moja hipoteza o przyczynach ruchu piorunów kulistych pod wiatr jest zupełnie bez sensu, bo miała być bez sensu.

 

Wciąż nie mogę też znaleźć informacji, że się tak poruszają... Z racji, że wiatr to ruch powietrza względem obiektu, to taki piorun kulisty powinien rozpędzać się w nieskończoność z powodu coraz silniejszego wiatru. Kwestia tylko tego, że żyje zbyt krótko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bariony to protony i neutrony, ale definicja materii barionowej jest rozszerzona również na gwiazdy neutronowe, czarne dziury, a w związku z tym również na obiekty pośrednie o gęstości mniejszej niż czarne dziury i większej niż gwiazdy neutronowe, czyli tzw. gwiazdy dziwne składające się z materii kwarkowej.

 

http://www.focus.pl/czlowiek/co-to-jest-materia-barionowa-7855

 

Wiadomo, że piorun kulisty może poruszać się pod wiatr, lecz nie wiem, czy występuje ścisła zależność pomiędzy kierunkiem ruchu pioruna, a kierunkiem ruchu powietrza:

 

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/piorun-kulisty-trafil-w-autokar-pelen-niemcow-w-rosji,1342,1,0.html

 

Wiadomo na pewno, że ruch powietrza wpływa na ruch pioruna kulistego:

 

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/105300,burza

 

Z II zasady Newtona wiadomo, że ciało o masie m nie mogłoby się błyskawicznie rozpędzić do prędkości światła (a może szybciej w fałszywej próżni) pomijając efekty relatywistyczne pod wpływem działającej siły F, gdyż w kwantowej próżni nie znamy jeszcze mechanizmu pozwalającego na zredukowanie masy ciała praktycznie do zera.

 

Świetlne kule orbs składające się z plazmy nie powstałe w wyniku wyładowania atmosferycznego były obserwowane nad obszarami, gdzie pojawiały się kręgi w zbożu nie tylko w Wielkiej Brytanii w Witlshire, ale również w Polsce w Wylatowie.

 

Znalazłem informację poniżej, chociaż wiedziałem o tym z innych źródeł już od kilkunastu lat:

 

http://www.colinandrews.net/UFO-BallsOfLight-Orbs.html

 

------------------------------------ 

Jeśli Jacenty masz coś do powiedzenia na ten temat to możesz przedstawić swój punkt widzenia zwłaszcza w przypadku gdy się nie zgadzasz z tym co napisałem o kręgach zbożowych, które nie powstały w wyniku działalności człowieka przy wykorzystaniu prostych narzędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uczeni na świecie już od dawna doszukują się wpływu energii kwantowej próżni na zachowanie się piorunów kulistych i tornad i nie są to bynajmniej tylko rosyjscy naukowcy (patrz rozdział: Observational Data and Some Interpretations)

 

http://djbarney.org/sites/default/files/Understanding%20Anomalies%20to%20Extract%20Vacuum%20Energy.pdf

 

To chyba oczywiste, że uczeni "doszukują się". Taki zawód.:D

Natomiast podpierać się nimi możemy dopiero jak już coś znajdą. Ty spekulacje niejakiego Djatlowa, przyjmujesz za fakt. Zalecam ostrożność tak samo jak podlinkowana publikacja: "Dyatlov’s theory requires a solid experimental foundation"

 

Wiadomo, że piorun kulisty może poruszać się pod wiatr, lecz nie wiem, czy występuje ścisła zależność pomiędzy kierunkiem ruchu pioruna, a kierunkiem ruchu powietrza:

 

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/piorun-kulisty-trafil-w-autokar-pelen-niemcow-w-rosji,1342,1,0.html

 

 

Załączony link nie ma nic wspólnego z Twoim stwierdzeniem.O co chodzi?

 

 

 

Wiadomo na pewno, że ruch powietrza wpływa na ruch pioruna kulistego:

 

http://www.twojapogo...ci/105300,burza 

 

Ponownie złączony link, nie ma nic wspólnego z Twoim stwierdzeniem. O co znów chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem już wcześniej o generatorach QFE Kiryła Czukanowa  oraz elektrolizie plazmowej, gdzie otrzymuje się nadwyżkę energii cieplnej pochodzącej z kwantowej próżni. 

 

Problem w fizyce polega na tym, że otrzymuje się różne wielkości gęstości energii w zależności od warunków brzegowych co wykazał prof. C.W. Turtur, ale nie oznacza to, że energia próżni nie jest możliwa do ujarzmienia.

 

http://philica.com/display_article.php?article_id=138

 

Łatwiejszym zadaniem okazuje się zbudowanie działających urządzeń niz przedstawienie opisu matematycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam z Tobą problem Qion. Bardzo lubię czytać komentarze na tym portalu bo są bardzo często krytyczne wobec artykułów lub wypowiedzi innych użytkowników tego forum, ale zazwyczaj poparte są jakimś dowodem. W Twoje komentarze też z zaciekawieniem czytam ale dryfują one coraz bardziej w SF. 

Stwierdzenia typu "Zastanawiałeś się Pogo dlaczego piorun kulisty może poruszać się pod wiatr", trochę nie pasują do tego portalu. Pogo pewnie się nad tym nie zastanawiał bo puki co poruszanie się pod wiatr nie jest ogólnie przyjętą i oczywistą właściwością pioruna kulistego. 

 

Co do uderzenia pioruna kulistego w autokar pełny Niemców to wybacz ale Ria Novosti nie jest jakimś super wiarygodnym źródłem. Dodatkowo "piorun uderzył w antenę na dachu, a potem rozprzestrzenił się na cały autokar". To skąd wiedzą że to był piorun kulisty skoro tylko do momentu dotknięcia anteny był kulisty a później miał już kształt ... Autokaru, a przez dach pewnie go nie widzieli.

Osobiście bardzo mnie by cieszyło gdyby dowody prezentowane na tym forum miały trochę bardziej naukową podstawę i przy okazji też nie były przyjmowane bezkrytycznie. 

Edytowane przez dexx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co nazywasz dowodem naukowym. Czy dla Ciebie SF to prąd elektryczny w gniazdku, kuchenka mikrofalowa, wyładowanie atmosferyczne? Zdjęć piorunów kulistych są dziesiątki w sieci i wystarczy przeszukiwarka google.

-------------------------------------------------------- 

Poszukujących dowodów analitycznych na temat natury próżni i oddziaływania kwantowej próżni na materię odsyłam do strony Calphysics:

 

http://www.calphysics.org/zpe.html 

 

W Wikipedii:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Casimira

 

Same zjawisko Casimira nie określa jaką faktycznie gęstość energii ma próżnia.

---------------------------------------------------------- 

 

Jeśi chodzi sposób poruszania się pioruna kulistego w zależności od kierunku wiatru to faktycznie nie ma ścisłej zależności i wg. raportów tylko w kilku przypadkach spostrzeżono, że piorun poruszał się pod wiatr. Info pochodzi z książki Jamesa Barry'ego p.t.

"Ball Lightning and Bead Lightning: Extreme Forms of Atmospheric Electricity"

 

https://books.google.pl/books?id=KHdIE3_lv1cC&pg=PA37&lpg=PA37&dq=ball+lightning+against+the+wind&source=bl&ots=wCLYp56bhw&sig=Ilz9t52az3_vTygrG35RcqQH90Q&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjP5t_zkr7MAhUmIpoKHbDKARUQ6AEIJDAC#v=onepage&q=ball%20lightning%20against%20the%20wind&f=false

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma nic o tym, że pioruny kuliste czasem się poruszają pod wiatr, a jedynie stwierdzenie, że ktoś uważa, że coś takiego zaobserwował. Jest nawet zastrzeżenie, że to może być ściema.

A jeśli nawet występuje to zasugerowano, że jest to spowodowane ładunkiem znajdującym się w Ziemi.

 

Oczywiście przeczytałem tylko wyrwane z kontekstu fragmenty wspominające o tym nieszczęsnym wietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja odbiegła już od tematu zasadniczego jakim jest ekonomiczne wynoszenie w przestrzeń wokółziemską pojazdów. Samolot kosmiczny Skylon jest obiecującym rozwiązaniem, a wyrzutnia EM np. w Alpach mogłaby zwiększyć ilość wynoszonego ładunku w luku ładunkowym zamiast zbędnego paliwa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Dyskusja odbiegła już od tematu zasadniczego

 

Zdecydowanie. Mocno się do tego przyczyniasz; najpierw magnetyczne osłony "ablacyjne", twierdzenia o ruchu wstecznym piorunów kulistych, teraz dowody "analityczne" na naturę próżni i… (swoją drogą błąd 404 :)).

 

Historia zna bardzo wiele (swego czasu) obiecujących rozwiązań, jednak statystyka jest nieubłagana. Poczekamy, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

swoją drogą błąd 404

 

Strona działa, ale trzeba odkroić końcówkę adresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...