Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Antyoksydacyjne leki przeciwcukrzycowe sprzyjają przerzutowaniu

Recommended Posts

Stosowane jako leki przeciwcukrzycowe związki o działaniu antyutleniającym sprzyjają przerzutowaniu nowotworów, w badanym przypadku raków jelita grubego i wątroby.

Naukowcy przetestowali 2 klasy leków dla diabetyków - hipoglikemizujące inhibitory dipeptydylopeptydazy 4 sitagliptynę i saksagliptynę, a także stosowany w terapii neuropatii cukrzycowej kwas α-liponowy (ALA) - i zauważyli, że w mysim modelu raków jelita grubego i wątroby wszystkie substancje przyspieszały metastazję. Choć na razie nie wiadomo, czy podobne zjawiska zachodzą u ludzi, autorzy publikacji z pisma Science Translational Medicine uważają, że lepiej zachować ostrożność, przepisując przeciwutleniacze diabetykom z grup podwyższonego ryzyka nowotworu.

Uważa się, że cukrzyca podwyższa ryzyko wielu nowotworów, z drugiej zaś strony liczba diabetyków na świecie rośnie. Mimo to niewiele wiadomo o tym, jak leki przeciwcukrzycowe wpływają na nowotwory.

Chcąc to zmienić, zespół Huia Wanga przeprowadził eksperymenty i odkrył, że wymienione wyżej klasy leków nie podwyższają co prawda ryzyka nowotworu, ale przyspieszają przerzutowanie istniejących guzów. Wszystko wskazuje na to, że przeciwutleniacze chronią komórki nowotworowe przed stresem oksydacyjnym, zwiększając ich zdolność do migracji oraz inwazji.

Eksperymenty na komórkach pokazały, że leki aktywowały szlak sygnałowy jądrowego czynnika 2 (Nrf2), co ostatecznie wyzwalało ekspresję białek związanych z metastazją. Analiza próbek guzów wątroby pacjentów wykazała, że ekspresja Nrf2 korelowała z przerzutowaniem guza.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...