Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafi rozkładany moduł mieszkalny

Rekomendowane odpowiedzi

Przed dwoma laty informowaliśmy, że NASA podpisała z firmą Bigelow umowę na wykonanie rozkładanych pomieszczeń mieszkalnych na postrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Za trzy dni pierwszy taki moduł zostanie zainstalowany na ISS.

Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) zostanie przycumowany do modułu Tranquility w ciągu około czterech godzin. Kontrolerzy z Johnson Space Center w Houston najpierw za pomocą ramienia Canadarm2 wyjmą BEAM z ładowni statku Dragon, a następnie umieszczą go w pobliżu doku Tranquility. Za sam montaż będą odpowiedzialni astronauci znajdujący się na ISS. BEAM, który wystartował w przestrzeń kosmiczną 8 kwietnia, ma w ładowni 2,1 metra średnicy i 2,4 metra długości. Pod koniec maja zostanie całkowicie rozłożony. jego średnica wzrośnie wówczas do 3 metrów, a długość wyniesie 4 metry.
Astronauci po raz pierwszy wejdą do modułu tydzień po jego rozłożeniu. Testy BEAM potrwają dwa lata. W tym czasie astronauci będą tam wchodzili kilkanaście razy w roku na kilka godzin, by odczytać dane z czujników i osobiście ocenić warunki panujące w module.

Rozkładane modułu mieszkaniowe zaprojektowano tak, by zajmowały mniej miejsca w ładowniach statków kosmicznych, a po rozłożeniu zapewniały więcej miejsca dla załogi. Celem pierwszego testu jest sprawdzenie, w jakim stopniu BEAM chroni przed promieniowaniem, obiektami zewnętrznymi oraz ekstremalnymi temperaturami panującymi w przestrzeni kosmicznej. Po zakończeniu testów BEAM zostanie odczepiony od ISS i spłonie w atmosferze.

Jeśli BEAM się sprawdzą, mogą posłużyć do budowy stacji kosmicznej na Księżycu czy Marsie.

NASA TV będzie prowadziła transmisję z rozkładania modułu BEAM. Rozpocznie się ona o godzinie 11:30 naszego czasu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego jeśli moduł się sprawdzi, to chcą go zniszczyć?

Ktoś zna szczegóły z czego jest zbudowany moduł albo grafikę jak się rozkłada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://en.wikipedia.org/wiki/Bigelow_Expandable_Activity_Module

http://www.space.com/27356-bigelow-inflatable-room-space-station.html

Pisałem o takiej koncepcji nie raz tutaj.

Warto byłoby ją jednak rozwinąć o moduły kilku rodzajów. Czyli np. moduły - korytarze, rozgałęziacze itd. Wtedy można by budować całe osiedla z korytarzami. Prosto i tanio. Ten moduł taki mały nie jest i waży 1,4 tony. Trochę dużo. W przestrzeni kosmicznej to nie ma znaczenia ale na Marsie będzie problem, mimo mniejszego przyciągania, równoważnik jakiś 450 kg.

Też mnie dziwi zniszczenie, ale może chodzi o zbadanie wytrzymałości w skrajnych warunkach.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wtedy można by budować całe osiedla z korytarzami. Prosto i tanio.

Ale po co? Bez ciążenia to tylko fabryki inwalidów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten moduł taki mały nie jest i waży 1,4 tony. Trochę dużo. W przestrzeni kosmicznej to nie ma znaczenia ale na Marsie będzie problem, mimo mniejszego przyciągania, równoważnik jakiś 450 kg. Też mnie dziwi zniszczenie, ale może chodzi o zbadanie wytrzymałości w skrajnych warunkach.

 

a mnie dziwi po co ten wynalazek. zaoszczędzona powierzchnia/masa niewielka a jak wnioskuje z opisu ścianki słabsze niż klasyczne więc większe dawki promieniowania. jak by zostawili na orbicie to by była awantura kto ma spać w tym słabszym module :). co do marsa też bez sensu. już lepszy jest jakiś 1 kret którym możnaby przekopać pod powierzchnią kilometry tuneli. hermetycznych i bez zagrożenia promieniowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz jak działają tego typu krety u nas na Ziemi.

Są powolne, potrzebują masy energii i ludzi o obsługi. Raczej nie liczyłbym na to, że na Marsie skały są miększe. A nawet jakby były to wręcz jeszcze gorzej się wierci.

Proponuję zobaczyć jakie "krety" wierciły tunel pod Wisłą w Warszawie do kolektora dla oczyszczalni, bo raczej użycie czegoś jeszcze mniejszego nie ma sensu.

 

Fajnie jest marzyć o wierceniu tuneli na obcych planetach aby się tam osiedlić, ale okazuje się, że jest problem gdy trzeba wywiercić coś innego niż pionową dziurę o średnicy kilkudziesięciu cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale po co? Bez ciążenia to tylko fabryki inwalidów.

Tzn. warianty widzę dwa: kolonizacja przestrzeni i np. Marsa.

W pierwszym wariancie ciążenia nie ma. Ale po zainstalowaniu całej konstrukcji możemy ją wprawić w ruch obrotowy i ciążenie będzie bez inwalidów mam nadzieję.

W drugim wypadku ciążenie może być i słabsze ale roboty będzie więcej :D

Tunele też są dobrym pomysłem, chociaż w czasie realizacji wiele rzeczy może pójść nie tak.

 

 

a mnie dziwi po co ten wynalazek. zaoszczędzona powierzchnia/masa niewielka

Oj chyba nie tak mało. Po rozłożeniu to 4 metrowa tuba o średnicy 3,2 m. Czyli 4 x 1,6^2x3,14=32 m3

A w środku 16 m3

Chyba że się pomyliłem.

Ale to nie jest małe. Zaś po złożeniu to: 1,7x1,18^2x3,14 =7,5 m3

Czyli kompresja z 32 do 7,5.

Najważniejsza jest jednak średnica co do której mamy ograniczenia transportowe.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bob Bigelow... wow. to przecież gościu od rancza Skinwalkera!?

Zjawiska paranormalne i ufo - idealnea metoda na chorobę szalonych krów u USA  :)

(mięsko idzie na hamburgery lub zwykłej likwidacji, a podrzuca się gnaty od zdrowej krowy żeby weterynarz nie wybijał całego stada)

Edytowane przez Stanley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem czy wiesz jak działają tego typu krety u nas na Ziemi. Są powolne, potrzebują masy energii i ludzi o obsługi

no można małego krecika wysłać :) na miarę naszych możliwości :) generalnie chodziło mi o to, że jak bym miał budować dom na 2 krańcu świata to nie ciągnął bym ze sobą kilka tys. ton cegły tylko bym zabrał betoniarkę,koparkę i parę innych narzędzi i na miejscu postawiłbym dom z lokalnych materiałów, a koparka i betoniarka pewnie wybudowałaby całe osiedle jak nie miasto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak trzeba będzie zrobić, ale zanim to wybudujesz to potrzebujesz mieszkania tymczasowego, które później wykorzystasz jako podstawę do rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak trzeba będzie zrobić, ale zanim to wybudujesz to potrzebujesz mieszkania tymczasowego, które później wykorzystasz jako podstawę do rozbudowy.

 

chyba  sie nie zgodzę bo: żeby wysłać na marsa ludzi nie tylko po to żeby wbili flagę i powiedzieli "pierwszy", ale też przeżyli tam i jeszcze pracowali,budowali to 100 lat brakuje jak nic. a automatyka tak się rozwija że za parę lat będzie mozna wysłać tylko autonomiczne maszyny, bez tego całego balastu "bio"(woda,żarcie,papier do tyłka,tlen,osłony radiacyjne,ogrzewanie,itd,itp). wysłać i zapomnieć, a jak wybudują co trzeba to niech wyślą SMSa.wysyłanie ludzi do nadzorowania maszyn troche jest bez sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeżyli jak długo? :P 1000 lat? :P

Z robotami to oczywiście sensowny pomysł. Ale miano pierwszego jest ważniejsze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wysyłanie ludzi do nadzorowania maszyn troche jest bez sensu

Bez nadzoru?

No to musimy mieć duże zaufanie do swoich umiejętności programowania robotów.

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadzorować można chyba w miarę spokojnie z Ziemi. Co prawda wymaga to pewnej cierpliwości - światło przebywa dystans Ziemia - Mars w ciągu coś koło 20 minut - ale w ciągu tych dwudziestu minut roboty chyba za dużo nie zdążą narozrabiać. To roboty budowlane, praca na budowie toczy się raczej niemrawo IMHO. Przynajmniej w PL ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej by mnie martwiła sytuacja gdy jedno z urządzeń mechanicznie przestaje działać, a bez niej pozostałe nie mogą kontynuować swojej pracy...

Zapewne damy radę użyć innego urządzenia do usunięcie tego zepsutego, ale trzeba poczekać aż nowy sprzęt przyleci z Ziemi, a to może opóźnić całą budowę nawet o 2 lata.

Człowiek na miejscu byłby w stanie ogarnąć większość usterek w ciągu kilku godzin lub dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widzę ogólną tendencje techniki w kierunku autonomicznych maszyn a nie sterowanych kończynami ludzkimi. autonomiczne samochody, operatorzy dronów wojskowych też już nie muszą gapić się w ekran tylko ustalają ogólny cel.,nowe samoloty pasazerskie-pilot musi się nagłowić jak przechytrzyć komputer pokładowy zeby z premedytacją rozbić maszynę. transport morski już od dawna powinien być bez obsługi manualnej. loty kosmiczne właściwie od startu do lądowania sterowane są przez komputery, już nawet w centrum lotu ludzie nie mają co robić i tylko biernie przyglądają się razem z pilotami na efekt działania algorytmów.tendencja jest taka żeby człowiek wydawał proste komendy a technika sama decydowała co i jak ma zrobić żeby je spełnić. a do skomplikowanyc h spraw można zrobić claster superkomputerów który by był mózgiem , a roboty byłyby tylko mieśniami sterowanymi zdalnie przez ten komputer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...