Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bliska samotna planeta

Recommended Posts

Astronomowie z Carnegie Mellon University i University of Western Ohio odkryli w niedalekiej odległości od Słońca jeden z najjaśniejszych i najmłodszych swobodnie przemieszczających się obiektów podobnych do planety.

Obiekt 2MASS J1119-1137 liczy sobie zaledwie 10 milionów lat, a jego masa została oszacowana na 4-8 razy większą od masy Jowisza. Jest to więc albo olbrzymia planeta, albo niewielka gwiazda, brązowy karzeł.

Zidentyfikowaliśmy 2MASS J1119-1137 dzięki niezwykłej sygnaturze dochodzącego zeń światła - mówi Kendra Kellogg, główna autorka badań. W paśmie podczerwieni emituje on więcej światła niż obiekt, który miałby więcej lat i zdążyłby ostygnąć. Główna trudność w zauważeniu tego typu obiektów polega na odróżnieniu ich od wielu innych, które mogą je przypominać. Powszechnie występujące odległe stare gwiazdy i czerwone karły mogą mieć takie same charakterystyki, jak pobliski obiekt podobny do planety - mówi Jacqueline Faherty z Carnegie. Gdy światło z odległych gwiazd przechodzi przez obłoki pyłu i dociera do naszych teleskopów, widzimy je jako bardziej czerwone, zatem wyglądają one jak niedalekie obiekty podobne do planet, ale nimi nie są - dodaje uczona.

Najnowsze odkrycie zostało potwierdzone za pomocą spektrografu FLAMINGOS-2, który znajduje się w teleskopie Gemini South w Chile. Potwierdziliśmy, że 2MASS J1119-1137 to młody obiekt o niskiej masie, który znajduje się w niedużej odległości od Słońca, a nie oddalona gwiazda o zaczerwienionym świetle - cieszy się Stanimir Metchev z University of Western Ohio. Obserwacje za pomocą teleskopu Gemini wykazały jedynie, że obiekt ma mniej niż 200 milionów lat. Jeśli byłby znacznie młodszy, mógłby być swobodnie poruszającą się planetą, czymś na wzór Jowisza pozbawionego gwiazdy - dodaje. Zagadkę wieku obiektu rozwiązał Jonathan Gage z Carnegie, który wykorzystał jeden z najbardziej zaawansowanych instrumentów do spektroskopii w podczerwieni, spektrografu FIRE z teleskpu Baade w Chile. Po pomiarach efektu Dopplera i połączeniu tych danych z pomiarami ruchu obiektu na nieboskłonie uczony stwierdził, że obiekt należy do grupy najmłodszych gwiazd w naszym sąsiedztwie. Grupa składa się z około 20 gwiazd liczących sobie po 10 milionów lat. Poruszają się one razem w przestrzeni i znane są jako asocjacja TW Hydrae. 2MASS J1119-1137 znajduje się w odległości 95 lat świetlnych od Ziemi. Najjaśniejszym znanym nam obiektem podobnym do swobodnie poruszającej się planety jest natomiast PSO J318.5?22. Odkryto go zaledwie 3 lata temu. Liczy on sobie jednak 23 miliony lat i jest bardziej masywny od 2MASS J1119-1137.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

kto wie, może czarna otchłań jest zawalona samotnymi zamarzniętymi planetami, a te związane z układami słonecznymi to jakiś mały promil ogółu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kujon

I nie wiem co Ci odpisać. Moze cytatem z klasyka?

"Są takie rzeczy na świecie, które się fizjologom nie śniły".

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

"Są takie rzeczy na świecie, które się fizjologom nie śniły"

Jak się nie śniły to ich nie ma. Tak, solipsyzm to mój ulubiony pogląd filozoficzny. 

No i wątek pomyliłeś :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak to może być też gwiazda jak piszą w artykule ;)

a nawet najpewniej gwiazda...

 

Po pomiarach efektu Dopplera i połączeniu tych danych z pomiarami ruchu obiektu na nieboskłonie uczony stwierdził, że obiekt należy do grupy najmłodszych gwiazd w naszym sąsiedztwie. Grupa składa się z około 20 gwiazd liczących sobie po 10 milionów lat
Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

· Planeta czy gwiazda w niedalekiej odległości od Słońca?

· Skoro 2MASS J1119-1137 raz jest olbrzymią planetą, a krótko później gwiazdą, to za np. 2 lata może się okazać, że znów jest planetą lub...

· Cytowana odległość 95-lat świetlnych nie może być określana jako niedaleka odległość od Słońca, bo dla takiej przyjęto 15 lat świetlnych.

 

W związku z powyższym dziwacznie zawiły jest ten komunikat!

 

We wstępnym omówieniu obiektu 2MASS J1119-1137 wskazuje się, iż ma 10 mln lat, masę ca. 4-8 Jowisza i emituje więcej światła niżby starszy obiekt - co wykazały obserwacje z teleskopu Gemini (obiekt ma mniej niż 200 mln lat) - więc będąc młodszy mógłby być swobodnie przemieszczającą się planeta.

Jednak w dalszej części artykułu przytacza się wyniki obserwacji z teleskopu Baade z czego wynika, że 2MASS J1119-1137 należy do asocjacji TW Hydrae (grupy gwiazd w wieku ca. 10 mln lat) oddalonej od Ziemi o ca. 95 lat świetlnych.

 

· Czy wobec tego ostatniego ustalenia masa 2MASS J1119-1137 nie uległa zmianie i nadal jest to 4-8 masy Jowisza?

· Jeśli 2MASS J1119-1137 rozbłysła nie później - przyjmując miarę czasu dla epok geologicznych - niż w środkowym Miocenie (10 mln lat temu - do Afryki dotarły króliki, koty i świnie, etc.), to jej szybkie tempo schładzania wskazuje, że faktycznie musi to być miniaturka wśród gwiazd, "taka" gwiazdeczka.

· W odległości 95 lat świetlnych od Ziemi znajduje się około 14.5 tyś. gwiazd, z czego ca. 90% to brązowe karły, natomiast w odległość do 15 l.ś. czyli można rzec w sąsiedztwie Ziemi znajduje się 76 dosyć dobrze opisanych gwiazd.

Gdzie więc Rzym, a gdzie Krym?

 

@Jajcenty; solipsyzmu odnośnie "Są takie rzeczy na świecie, które się 'fizjologom' nie śniły", to tu nawet na duś pod wysokim ciśnieniem nie da się wcisnąć.

Postaraj się sprawić, by 2MASS J1119-1137 stał sie Novą. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...