Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ludzie epoki kamienia wozili jelenie przez morze

Recommended Posts

Ludzie z epoki kamienia doprowadzili do pojawienia się jelenia szlachetnego na szkockich wyspach. Jak dowiadujemy się z Proceedings of the Royal Society B, zwierzęta były... przewożone na łodziach i pozostawiane na wyspach.

Badania DNA przeprowadzone na zwierzętach zamieszkujących najbardziej na północ wysunięte szkockie wyspy wykazały, że nie pochodzą one z najbardziej oczywistych miejsc - Szkocji, Irlandii czy Norwegii. "Nasze badania sugerują, że 4500-5500 lat temu ludzie przewozili łodziami jelenie na znaczne odległości. Transportowali je z nieznanego miejsca" - mówi David Stanton z Cardiff University. To zaskakujące wyniki. Okazuje się, że nie rozumiemy naszych relacji z różnymi gatunkami. Niewykluczone, że ludzie zarządzali jeleniami, nawiązywali kontakty ze stadami, co pozwalało im na łapanie i transportowanie zwierząt na duże odległości - dodaje uczony.

Dotychczas wiedzieliśmy, że ludzie późnej epoki kamienia transportowali łodziami świnie, owce czy bydło. Nie wiedziano jednak, że przewozili też duże jelenie i to na znacznie odległości.

Jeleń szlachetny odgrywał na Wyspach Brytyjskich wielką rolę od końca epoki lodowej aż do pojawienia się pierwszych rolników. Zwierzę zapewniało pożywienie, skóry, kości czy rogi używane do wzruszania ziemi i jej uprawy.

Zdaniem naukowców, jedynym wytłumaczeniem obecności jeleni na odległych wyspach jest ich wprowadzenie przez ludzi. Ich odległość od lądu stałego jest zbyt duża, by jelenie mogły pokonać ją wpław. Teraz do rozwiązania pozostała zagadka pochodzenia jeleni. Wiadomo, że nie przywieziono ich z najbliższego lądu. "Teraz szukamy przodka tych jeleni" - dodaje Stanton.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy nie mogło być tak że lód skuł morze i same przeszły?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...