Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zakażeni i wściekli

Rekomendowane odpowiedzi

U ludzi z zaburzeniem eksplozywnym przerywanym (ang. Intermittent explosive disorder, IED), dla których typowe są wybuchy gniewu nieproporcjonalne do wywołującej je sytuacji, ponad 2-krotnie częściej występuje utajone zakażenie Toxoplasma gondii, pasożytem wywołującym toksoplazmozę.

W ramach badania, które objęło 358 dorosłych osób, naukowcy z Uniwersytetu w Chicago stwierdzili, że toksoplazmoza wiąże się zarówno z IED, jak i zwiększoną agresją.

Nasze studium sugeruje, że utajone zakażenie T. gondii może zmieniać chemię mózgu w sposób zwiększający ryzyko agresywnego zachowania. [bez odpowiednio zaprojektowanego badania] nie wiemy jednak, czy związek ma charakter przyczynowo-skutkowy, dodatkowo nie każdy człowiek, w przypadku którego testy potwierdzą zakażenie, ma problemy z agresją - wyjaśnia dr Emil Coccaro.

Uwzględnieni w studium Coccara Amerykanie przeszli ocenę pod kątem IED, zaburzeń osobowości, depresji, a także innych zaburzeń psychicznych. Oprócz tego ochotników przebadano pod względem nasilenia różnych cech, w tym gniewu, agresji oraz impulsywności. Na końcu podzielono ich na 3 grupy. Mniej więcej 1/3 badanych miała IED, 1/3 to zdrowa grupa kontrolna, a reszta to osoby z zaburzeniami psychicznymi innymi niż IED.

Okazało się, że w grupie ze zdiagnozowanym zaburzeniem eksplozywnym przerywanym testy krwi na kontakt z T. gondii były dodatnie ponad 2-krotnie częściej (22%) niż w zdrowej grupie kontrolnej (9%). W 3. z grup odsetek zakażeń wynosił 16%, ale punktacja dot. agresji i impulsywności była zbliżona do grupy kontrolnej. Autorzy publikacji z Journal of Clinical Psychiatry zaznaczają, że u przedstawicieli grupy z IED obie cechy były zaznaczone o wiele silniej niż w pozostałych grupach.

Bez względu na przynależność grupową, generalnie u osób z pozytywnymi wynikami testu w kierunku toksoplazmozy punktacja dot. gniewu i agresji była wyższa. Związek między toksoplazmozą a podwyższoną impulsywnością tracił istotność statystyczną po wzięciu poprawki na wyniki w zakresie agresji. Ustalenia sugerują, że najsilniej skorelowane są toksoplazmoza i agresja.

Amerykanie zaznaczają jednak, że wyniki nie pozwalają stwierdzić, czy zakażenie może wywoływać IED albo agresję. Korelacja to nie związek przyczynowy, dlatego w żadnym razie nie twierdzimy, że ludzie powinni się pozbyć kotów. Na razie nie rozumiemy wchodzących w grę mechanizmów. Może to być nasilona odpowiedź zapalna, bezpośrednie modyfikowanie mózgu przez pasożyta, a nawet odwrotna zależność, która np. oznacza, że agresywne jednostki częściej mają koty lub jedzą więcej niedogotowanego mięsa. Nasze studium sygnalizuje potrzebę dalszych badań [...] - zaznacza prof. Royce Lee.

Coccaro dodaje, że potrzeba badań eksperymentalnych, by ustalić, czy farmakoterapia utajonego zakażenia zmniejsza agresję. Jeśli uda nam się dowiedzieć czegoś więcej, może się okazać, że u T. gondii-pozytywnych pacjentów z IED racjonalnie jest zacząć leczenie od utajonego zakażenia.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...