Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy instrument do poszukiwania egzoplanet

Recommended Posts

NASA wybrała zespół naukowy, który wybuduje ultranowoczesny instrument do poszukiwania planet pozasłonecznych. Teleskop, który powstanie w ramach nowej umowy pomiędzy NASA a Narodową Fundacją Nauki (NASA-NSF Exoplanet Observational Research - NN-EXPLORE), będzie rejestrował zaburzenia ruchu gwiazd powodowane obecnością planet. Instrument NEID (NN EXPLORE Exoplanet Investigations with Doppler Spectroscopy) zostanie zbudowany na Pennsylvania State University przez zespół doktora Suvratha Mahadevana. Ma on zostać ukończony w 2019 roku, a następnie będzie zainstalowany na 3,5-metrowym teleskopie WIYN w Kitt Peak National Observatory.

Dzięki NEID możliwe będzie nie tylko szukanie nowych planet, ale także weryfikowanie odkryć Keplera/K2 i rozwijanego TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). NEID pomoże też w identyfikowaniu celów obserwacyjnych dla Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba oraz Wide-Field Infrared Survey Telescope.

NEID to główna część nowej umowy pomiędzy NASA a NSF. Najnowocześniejszy precyzyjny instrument pozwoli na poszukiwanie nowych światów za pomocą teleskopu WIYN. Z niecierpliwością czekamy na nowe odkrycia, które można będzie potwierdzać i badać za pomocą teleskopów kosmicznych NASA - mówi Paul Hertz, dyrektor Wydziału Astrofizyki NASA.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze po co pisać "ultranowoczesny" - skoro wiadomo że nowoczesny jest przeciwieństwem czegoś co nowoczesne być przestało. Kolejna generacja będzie jaka hiper-ultra-super-nowoczensa?? a kolejna giga-hiper-nowoczesna????
Po drugie co to za nowoczesność skoro ma głównie sprawdzać to co robi inny instrument i w zasadzie nic nowego nie wnosi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...