Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsze dowody na paleolityczne osadnictwo w Irlandii

Rekomendowane odpowiedzi

Niedźwiedzia kość z jaskini, na której widać ślady nacięć wykonanych za pomocą narzędzia z krzemienia, wyznacza nowy początek ludzkiego osadnictwa w Irlandii. Ponieważ datowanie radiowęglowe wykazało, że ma ona ok. 12,5 tys. lat, obecnie w grę wchodzi paleolit. Dotąd najwcześniejsze dowody związane z ludźmi pochodziły z mezolitu. W paleolicie Irlandia była już wyspą, dlatego uważa się, że grupy myśliwych-zbieraczy musiały tu przybyć łodzią.

Kość (rzepkę) niedźwiedzia brunatnego przechowywano przez 90 lat w kartonie w Narodowym Muzeum Irlandii.

Od lat 70. XX w. najstarsze dowody dot. ludzkiego osadnictwa w Irlandii wiązano ze stanowiskiem Mount Sandel z Irlandii Północnej. Datowanie węglowe wyznaczało jego wiek na ok. 9 tys. lat.

Choć specjaliści poszukiwali śladów irlandzkiego paleolitu od 2. połowy XIX w. i w ciągu 150 lat od czasu do czasu natrafiano na różne narzędzia, to za każdym razem odrzucano je jako pochodzące z Brytanii i zawleczone na obszar Irlandii przez lądolód lub inne procesy geologiczne.

Autorkami odkrycia są dr Marion Dowd, archeolog z IT Sligo, i dr Ruth Carden z Narodowego Muzeum Irlandii. [...] Wreszcie udało się ujawnić pierwszy kawałek układanki. To dodaje nowy rozdział ludzkich dziejów w Irlandii - zaznacza dr Dowd.

W 1903 r. rzepkę dorosłego niedźwiedzia znaleziono wraz z tysiącami innych kości w Jaskini Alice i Gwendoline w hrabstwie Clare w prowincji Munster. Archeolodzy opublikowali raport na temat swoich badań, odnotowując, że rzepka nosi ślady nacięć nożem. Kość znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Irlandii od lat 20. XX w.

W 2010 i 2011 r. Carden ponownie analizowała muzealną kolekcję kości. Jako specjalistka od archeologii jaskiniowej pani doktor zainteresowała się kością sprawionego niedźwiedzia. Koniec końców zlecono przeprowadzenie datowania radiowęglowego w Chrono Centre na Queen's University Belfast.

Dowd podkreśla, że uzyskane wyniki były pewnym szokiem. Miałyśmy dowód, że ktoś sprawiał padlinę niedźwiedzia brunatnego i przecinał się przez kolano, najprawdopodobniej by dostać się do ścięgien.

Analiza ujawniła, że nacięć dokonano na świeżej kości, co oznacza, że ludzie byli w Irlandii w paleolicie. Zapewne ktoś bez wprawy próbował przebić się przez twardy staw kolanowy i w efekcie zostawił na powierzchni rzepki aż 7 nacięć.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...