Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Białka probiotycznych bakterii rozwiążą problem alergii pokarmowych?

Recommended Posts

Białka uwalniane przez probiotyczne bakterie Bifidobacterium longum KACC 91563 usuwają objawy alergii pokarmowej.

Naukowcy z Instytutu Podstaw Nauki w Daejeon testowali na myszach 2 szczepy bakterii: B. longum KACC 91563 oraz paciorkowce kałowe Enterococcus faecalis KACC 91532. Zwierzęta poddawano ekspozycji na alergeny pokarmowe, by ocenić wpływ mikroorganizmów na reakcję układu odpornościowego.

Okazało się, że u gryzoni z zasiedlającą przewód pokarmowy populacją E. faecalis KACC 91532 odpowiedź alergiczna w ogóle się nie zmieniła, ale u zwierząt z B. longum KACC 91563 obserwowano znaczące zahamowanie i opóźnienie biegunki.

Koreańczycy tłumaczą, że probiotyki działają, wydzielając do jelit cienkiego i grubego wyspecjalizowane pęcherzyki egzosomy (EVs) z białkami i fragmentami DNA. W przypadku B. longum KACC 91563 EVs zawierają głównie białka F5ESBP (od ang. family 5 extracellular solute-binding protein).

W jelitach F5ESBP wchodzą w interakcje z komórkami tucznymi (mastocytami), które biorą udział w ochronie przed patogenami i wywołują lokalne stany zapalne (alergie). Jak wynika z artykułu opublikowanego na łamach Journal of Allergy and Clinical Immunology, egzosomy B. longum KACC 91563 wiążą się z mastocytami i wywołują ich apoptozę, nie wpływając przy tym na zachowanie limfocytów T regulatorowych.

Myszom podawano albuminę (częsty alergen), zmieszaną z ałunem. Naukowcy czekali na objaw alergii w postaci biegunki. Okazało się, że bardzo ważnym czynnikiem była zastosowana dawka probiotyku i mniej niż 5x109 jednostek tworzących kolonie na mysz dziennie to za mało, by zapobiec reakcji alergicznej.

Ponieważ mastocyty stanowią podstawę reakcji alergicznych, rekombinowane ESBP można by wykorzystać w terapii różnych schorzeń tego rodzaju, w tym na tle pokarmowym - podkreśla dr Bo-Gie Yang, dodając, że warto także rozważyć zastosowanie ESBP w kremach na egzemę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brawo Panom z Korei za pozyteczne badania dla zwykłych prostych ludzi. Trzeba jeszcze sprawdzić, czy te bakterie nie maja jakiegos ubocznego efektu szkodzacego ludziom zanim zacznie sie je suplementować...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież one już od dawna są składnikiem probiotyków, więc prawdopodobnie są też naturalną częścią flory bakteryjnej naszych jelit. Kwestia tylko tego by dbać o proporcje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...