Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jest tym, jak je

Rekomendowane odpowiedzi

Unikatowy dziób wrony brodatej (Corvus moneduloides) ewoluował pod wpływem używania narzędzi.

Gdy pod koniec lat 90. Kevin McGowan, ornitolog z Uniwersytetu Cornella, zobaczył po raz pierwszy wypchane egzemplarze wrony brodatej, powiedział do studenta: nie wiem, co ten ptak robi, ale coś innego od wszystkich krukowatych na Ziemi, bo jego dziób wygląda bardzo dziwnie.

W 2000 r. McGowan przeczytał artykuł Gavina Hunta z Uniwersytetu w Auckland nt. wykorzystania narzędzi przez krukowate i doznał olśnienia dotyczącego nietypowego wyglądu dzioba wrony brodatej.

Ostatnio Hunt, McGowan i badacze z Japonii przyjrzeli się bliżej temu, co sprawia, że dziób wrony brodatej jest inny i jak wyglądał proces jego wykształcania. Wyniki opublikowano w marcowym wydaniu pisma Scientific Reports.

Posłużyliśmy się analizą kształtu i tomografią komputerową. Później porównaliśmy kształt i budowę dzioba wrony brodatej z krewnymi z rodzaju Corvus oraz dzięciołem [czarnym], który żeruje w podobnej niszy - opowiada Hunt.

Studium pokazuje, że unikatowy dziób przyczynia się do zdolności tego ptaka do wykorzystania i być może wytwarzania narzędzi. Utrzymujemy, że dziób przystosował się do manipulowania narzędziami, gdy tylko wrony zaczęły się nimi posługiwać i że ta zaawansowana umiejętność pozwoliła wytwarzać bardziej złożone narzędzia.

McGowan dodaje, że dziób wrony brodatej jest krótszy niż u innych przedstawicieli rodzaju CorvusJest bardziej zaokrąglony i nie zagina się w dół jak niemal u wszystkich ptaków. W rzeczywistości żuchwa wygina się nawet lekko ku górze, co wydaje się zapewniać siłę potrzebną do utrzymania narzędzia. Ponieważ dziób nie wygina się w dół, narzędzie unoszone jest do wąskiego obszaru dwuocznego widzenia ptaka. W ten sposób lepiej widzi on, co robi.

Naukowcy żartują, że w przypadku wrony brodatej prawdziwsze byłoby powiedzenie "jesteś tym, jak jesz".

Wrona trzyma patyczek tak, że znajduje się on z boku głowy (układa się równolegle do dzioba). Najwyraźniej są ptaki, które wolą jedną stronę od drugiej - można powiedzieć, lewopatyczkowe albo prawopatyczkowe. To naprawdę świetne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...