Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy szczep do probiotyku na próchnicę?

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Florydzkiego zidentyfikowali w biofilmie, a konkretnie naddziąsłowej płytce nazębnej, nowy szczep bakterii (paciorkowców), który może pomóc w kontrolowaniu szkodliwych bakterii. Odkrycie A12 toruje drogę zapobieganiu próchnicy za pomocą probiotyków.

Artykuł dr. Roberta Burne'a i prof. Marcelle Nascimento na ten temat ukazał się w piśmie Applied and Environmental Microbiology.

Kluczem do zdrowych zębów jest podtrzymywanie w jamie ustnej neutralnego pH. Kwaśny odczyn oznacza bowiem m.in. próchnicę. Na tym etapie bakterie bytujące na zębach wytwarzają kwas, a kwas je rozpuszcza. To prosta chemia. [Z tego powodu] interesowało nas, jakie zjawiska podtrzymują wyższe pH - opowiada Burne.

W ramach wcześniejszych badań tego samego zespołu zidentyfikowano 2 podstawowe związki rozkładane do amoniaku (NH3), który pomaga neutralizować kwas w jamie ustnej: mocznik i argininę. Burne i Nascimento zauważyli, że osoby z mniej nasiloną lub nieobecną próchnicą lepiej rozkładają argininę niż osoby z bardziej zaawansowaną próchnicą. Amerykanie wiedzieli, że za rozkład odpowiadają bakterie, należało jednak ustalić, które robią to najlepiej. Okazało się, że m.in. A12.

A12 wykazuje w różnych warunkach ekspresję systemu deiminazy argininowej (ADI), który odpowiada za produkcję NH3 z argininy. Na dwa sposoby utrudnia też wzrost kwasotwórczemu i kwasolubnemu patogenowi próchnicy Streptococcus mutans: 1) wytwarza duże ilości H2O2, 2) poza tym blokuje szlak jego sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, bez którego nie ma mowy o wytwarzaniu bakteriocyny hamującej wzrost organizmów pokrewnych.

Nawet jeśli A12 nie zabija S. mutans, niekorzystnie wpływa na ich zdolność do przeprowadzania procesów potrzebnych do ustanowienia choroby. Gdy te 2 bakterie hoduje się razem, S. mutans nie rosną dobrze i nie tworzą właściwie biofilmów [...].

Pobieraniem płytki nazębnej zajmowała się klinicystka - Nascimento. Udało jej się wyodrębnić ponad 2 tys. bakterii. Później poddano je badaniom przesiewowym i wskazano najlepszych kandydatów.

Scharakteryzowaliśmy 54 metabolizujące argininę bakterie. Wśród nich wybijały się A12, które miały wszystkie cechy, poszukiwane u nas u szczepów bakterii mogących zapobiegać próchnicy.

Amerykanie zskewencjonowali cały genom A12. Teraz myślą o przyszłych zastosowaniach swoich odkryć. Jeśli dotrzemy do punktu, kiedy uda się potwierdzić, że ludzie, którzy mają więcej bakterii tego typu, są mniej zagrożeni próchnicą [...], zjawisko to będzie można wykorzystać do oceny ryzyka choroby.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...