Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skamieniałość najstarszej znanej sosny

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy opisali najstarsze znane skamieniałości przedstawiciela rodzaju sosna (Pinus). Mają one ok. 140 mln lat i pochodzą z czasów, kiedy przez wyższą niż dziś zawartość tlenu w atmosferze przez Ziemię przetaczały się częste i potężne pożary.

Dr Howard Falcon-Lang z Royal Holloway, University of London znalazł skamieniałe zwęglone pędy z walanżynu w formacji Chaswood w Nowej Szkocji.

Rodzaj Pinus dominuje we współczesnych lasach północnej półkuli. Dziś sosny są dobrze przystosowane do ognia [należą do pirofitów, czyli roślin, którym ogień sprzyja] - podkreśla Falcon-Lang, dodając, że wpłynęła na to z pewnością ewolucja w ognistych warunkach wczesnej kredy. Skamieniałości pokazują, że pożary trawiły najwcześniejsze sosnowe lasy i prawdopodobnie kształtowały ewolucję tych ważnych drzew.

W skamieniałości Pinus mundayi widoczne są m.in. przewody żywiczne, a także krótkopędy, które przechodzą przez granice słojów, by w części dalszej rozdzielić się na podstawy dwóch igieł. Tym samym skamieniałość uznaje się za pozostałość sosny dwuigielnej.

Nim Brytyjczyk poddał okazy znalezione w kamieniołomie trawieniu, przez 5 lat leżały w jego szafce. Choć skamieniałości mają zaledwie parę milimetrów, prawdopodobnie pochodzą z drzew przypominających dzisiejszą sosnę zwyczajną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...