Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nieznana funkcja neutrofili

Recommended Posts

Zidentyfikowano nieznany dotąd mechanizm działania neutrofili w przypadku zakażenia mózgu. Komórki odpornościowe nie zabijały patogenów (w tym przypadku grzyby Cryptococcus neoformans) na miejscu, ale odtransportowywały je z mikronaczyń.

Dzięki mikroskopii in vivo naukowcy z Uniwersytetu Maryland i Uniwersytetu Medycznego w Nankinie mogli obserwować reakcję leukocytów w czasie rzeczywistym. Badania prowadzono na myszach.

Amerykańsko-chiński zespół ustalił, że strategia wymierzona w gromadzenie neutrofili może pomóc w zapobieganiu kryptokokowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu.

Autorzy publikacji z Journal of Leukocyte Biology stwierdzili, że po interakcji z C. neoformans neutrofile fagocytowały grzyby i wracały do układu krążenia. W ten sposób patogeny były usuwane z powierzchni śródbłonka, zanim wniknęły do miąższu mózgu.

Zakażenie C. neoformans prowadziło do zwiększonej ekspresji cząsteczek adhezywnych na neutrofilach i komórkach śródbłonka (odpowiednio, antygenu makrofagowego 1 i glikoproteiny ICAM-1).

Akademicy doszli do wniosku, że wyeliminowanie neutrofili zwiększa nasilenie zakażenia, a białko C3 dopełniacza pełni krytyczną rolę w rozpoznaniu i usunięciu grzybów przez leukocyty.

Nowe studium, które pokazuje zdolność neutrofili (komórek uznawanych wcześniej za zwykłych żołnierzy, uśmiercających patogeny w miejscu wykrycia) do przemieszczania szkodliwych mikroorganizmów z mózgu, każe nam przemyśleć dynamikę odpowiedzi immunologicznej - podsumowuje dr John Wherry, zastępca redaktora naczelnego Journal of Leukocyte Biology.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...