Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

T. rex był w Ameryce Północnej gatunkiem inwazyjnym?

Recommended Posts

Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu i Thomas Carr z Carthage College podejrzewają, że Tyrannosaurus rex był na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej gatunkiem inwazyjnym i przybył tam mostem lądowym z Azji. Podkreślają jednak, że by zyskać pewność, trzeba przeprowadzić kolejne badania.

Bazując na analizie kladystycznej, autorzy artykułu z pisma Scientific Reports pokusili się o rozrysowanie drzewa filogenetycznego 28 taksonów nadrodziny tyranozauroidów (Tyrannosauroidea); każdorazowo odnotowali, gdzie i kiedy dany takson żył.

Mimo niedoboru dowodów kopalnych Brytyjczyk i Amerykanin sądzą, że przodkowie tych zwierząt żyli na Pangei, która zaczęła się rozpadać ok. 200 mln lat temu w triasie. Wg Carra, to by wyjaśniało, czemu tyranozaury występowały na wszystkich kontynentach, w tym na Laramidii (dzisiejszym zachodzie Ameryki Północnej). Z biegiem czasu gady ewoluowały, stąd różnice w wyglądzie. Około 67 mln lat temu powstał most lądowy między Ameryką Północną i Eurazją i to prawdopodobnie tą drogą T. rex dotarł do Ameryki Północnej.

Analizy cech szkieletów T. rex z zachodu Ameryki Północnej pokazały bowiem, że bliskimi krewnymi olbrzyma były 2 tyranozaury z Azji: tarbozaur (Tarbosaurus) i ZhuchengtyrannusTarbozaur to azjatycka wersja T. rex, choć właściwie lepiej byłoby powiedzieć, że T. rex to północnoamerykańska wersja tarbozaura. Są one bardzo podobne pod względem monstrualnych rozmiarów, proporcji, masywnych mięśni żuchwy, pokaźnych zębów, a nawet szczegółów budowy kości czaszki - zaznacza Brusatte. Zhuchengtyrannus także przypomina T. rex, ale w mniejszym stopniu (jest dalszym krewnym).

T. rex rozprzestrzenił się po terenach od dzisiejszej Alberty po Teksas. W dotarciu na wschodnie wybrzeże przeszkodził mu korytarz morski. Przed inwazją T. rex na zachodzie Ameryki Północnej żyły inne tyranozaury, ale zniknęły one krótko po przybyciu olbrzyma.

Bez względu na to, skąd T. rex przybył, kiedy tylko pojawił się w zapisie kopalnym, wszystko sobie zawłaszczył, całkiem jak gatunek inwazyjny. Wzniósł się na szczyt łańcucha pokarmowego i wyparł innych konkurentów.

Brusatte podkreśla, że nowe odkrycia przeczą wynikom wcześniejszych badań, które sugerowały raczej, że T. rex to kulminacja milionów lat ewolucji dinozaurów w Ameryce Północnej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...