Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dowód na znacznie wcześniejsze krzyżowanie się z neandertalczykiem

Rekomendowane odpowiedzi

Homo sapiens sapiens krzyżowali się z neandertalczykami dziesiątki tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Międzynarodowy zespół naukowy opublikował dowody na krzyżowanie się obu gatunków ludzi już przed 100 000 lat.

Dzięki zsekwencjonowaniu w 2010 roku genomu neandertalczyka wiemy, że ludzie współcześni się z nimi krzyżowali. Jednak dotychczas dostępne dane wskazywały, że do krzyżowania się dochodziło 47-65 tysięcy lat temu, mniej więcej w czasie, gdy człowiek współczesny wyemigrował z Afryki. Znaleźliśmy dowody znacznie wcześniejszego krzyżowania się - mówi profesor Adam Siepel z Cold Spring Harbort Laboratory. W skład zespołu Siepela wchodziła m.in. grupa naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka, izraelskiego Centrum Interdyscyplinarnego Herzliya oraz Cornell University. Jedną z bardzo interesujących rzeczy, jakie zauważyliśmy, to krzyżowanie się 'w odwrotnym kierunku'. To znaczy, wykazaliśmy istnienie DNA Homo sapiens sapiens w genomie neandertalczyka - dodaje uczony.

Współcześni ludzie pochodzący z Europy i Azji mają w genomie fragmenty DNA neandertalczyków. To ślady krzyżowania się obu gatunków, do którego doszło około 60 000 lat temu, gdy przodkowie człowieka współczesnego wyszli z Afryki. Dzieci urodzone z tych związków krzyżowały się następnie z człowiekiem współczesnym. Tymczasem w genomie współczesnych mieszkańców Afryki nie ma śladów genomu neandertalczyków, co wskazuje, że do kontaktów doszło już po wyjściu naszych przodków z Afryki.
Teraz naukowcy zbadali szczątki neandertalczyka pochodzące z jaskini w górach Ałtaj. Zdaniem naukowców człowiek, który wzbogacił genom tego neandertalczyka musiał wyemigrować z Afryki na długo prze migracją sprzed 60 000 lat. Uczeni zbadali też szczątki neandertalczyków z Chorwacji i Hiszpanii. Nie znaleźli u nich śladów DNA Homo sapiens sapiens. Przeanalizowano też zwłoki denisowianina, który żył w tej samej jaskini co neandertalczyk z Ałtaju, ale w różnym czasie. Również u niego nie znaleziono DNA współczesnych ludzi. Analizy te nie oznaczają, oczywiście, że neandertalczycy z Europy czy denisowianie nie krzyżowali się z Homo sapiens sapiens. Oznacza zaś, że neandertalczyk z Ałtaju jest dowodem na krzyżowanie się neandertalczyków z ludźmi współczesnymi, do którego to wydarzenia doszło wkrótce po oddzieleniu się neandertalczyków od ich bezpośrednich przodków przez nieco ponad 100 000 lat.

Wszystko wskazuje więc na to, że grupa naszych przodków, która oddzieliła się od swoich afrykańskich kuzynów przed około 200 000 lat pozostawiła około 100 000 lat temu ślad w genomie neandertalczyków, a następnie wyginęła.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...