Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Związek z zielonej herbaty zwalcza reumatoidalne zapalenie stawów

Recommended Posts

Wchodzący w skład zielonej herbaty flawonoid galusan epigallokatechiny (EGCG) zwalcza ból, stan zapalny i uszkodzenie tkanek w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Istniejące leki na reumatoidalne zapalenie stawów są drogie, immunosupresyjne i czasem nie nadają się do długoterminowego stosowania - podkreśla Salah-uddin Ahmed z Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu.

Jego zespół wykazał, że EGCG wpływa na zjawiska patologicznie, nie blokując innych funkcji komórek. Studium toruje drogę nowej dziedzinie badań nad wykorzystaniem EGCG do oddziaływania na białko TAK1 [...], za pośrednictwem którego cytokiny prozapalne przekazują swoje sygnały, by wywołać stan zapalny i zniszczenie tkanki w RZS. TAK1 (kinaza 1 aktywowana przez TGF) należy do kinaz MAP, które uczestniczą w szlakach sygnalizacyjnych mających postać 3-poziomowej kaskady. Enzymy te są kolejno aktywowane w wyniku fosforylacji.

W ramach eksperymentu szczurom będącym modelem ludzkiego RZS przed 10 dni podawano EGCG (50 mg/kg/dziennie). Okazało się, że terapia znacząco zmniejszała opuchliznę kostki. Autorzy publikacji z pisma Arthritis & Rheumatology wykazali, że galusan epigallokatechiny ograniczał fosforylację TAK1.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...