Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jezioro zmieniło klimat południowego Pacyfiku

Recommended Posts

Pod koniec ostatniej epoki lodowej do Pacyfiku przedostały się olbrzymie ilości słodkiej wody z jednego z amerykańskich jezior. Wydarzenie to zmieniło cyrkulację wód na Pacyfiku i przyczyniło do daleko idących zmian klimatycznych. Naukowcy z Aberystwyth University i University of Exeter stwierdzili, że pomiędzy 13 a 8 tysięcy lat temu olbrzymie jezioro wielokrotnie pozbywało się części wody, która trafiała do oceanu, co miało katastrofalne konsekwencje.

Wspomniane jezioro miało powierzchnię ponad 7400 kilometrów kwadratowych i znajdowało się w nim 1500 kilometrów sześciennych wody z roztopionych lodowców. Zajmowało ono basen, w którym znajduje się obecnie Lago General Carrera. Wody były utrzymywane na miejscu przez potężne zapory lodowe. Gdy się one topiły, do oceanu jednorazowo trafiało około 1150 kilometrów sześciennych wody. To miało znaczny wpływ na cyrkulację w Oceanie Spokojnym i klimat regionu - mówi doktor Stephan Harrison z University of Exeter.

Słodka woda przedostawała się do oceanu na obszarze położonym daleko na południe od obecnego Santiago de Chile. Mogła ona pozostawać na powierzchni wody słonej i wpływała na prądy oceaniczne. Wydarzenie takie miało wpływ na całe południe Ameryki Południowej. Mogło prowadzić do zmniejszenie opadów deszczu w zimie, ochłodzenia oceanu i atmosfery wokół Przylądka Horn, a skutki tego odczuwano nawet na Falklandach - mówi profesor Neil Glasser z Aberystwyth University.

To ważne badania, gdyż obecnie martwimy się dużymi ilościami słodkiej wody przedostającej się do oceanów z topniejących lodów Grenlandii i Antarktyki. Takie badania pokazują tam, jakie mogą być tego skutki - dodaje Glasser.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...