Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pomogą pokarmy z witaminą D, ale nie suplementy

Recommended Posts

Wyższe spożycie w czasie ciąży pokarmów zawierających witaminę D (ale nie suplementów) wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju alergii u dzieci.

Zespół z Mount Sinai śledził losy 1248 matek i ich dzieci od pierwszego trymestru ciąży do momentu, aż dzieci miały ok. 7 lat. Okazało się, że wyższe spożycie pokarmów z witaminą D (chodziło o odpowiednik ilości występującej w ok. 236,6 ml mleka dziennie) w czasie ciąży wiązało się z o 20% niższą częstością występowania kataru siennego u dzieci w wieku szkolnym. Podobnych spadków nie zaobserwowano w przypadku suplementacji witaminą D.

Ciężarne pytają, co powinny jeść, a nasze badanie pokazuje, że ważne jest, by przeanalizować źródła składników odżywczych w diecie - podkreśla prof. Supinda Bunyavanich.

Ponieważ witamina D moduluje układ odpornościowy, naukowcy interesują się jej rolą i zastosowaniami w przypadku astmy i alergii. Studium ekipy z Mount Sinai oceniało poziomy witaminy D w paru momentach (w ciąży, w okresie porodu i w wieku szkolnym), a także za pomocą różnych metod (kwestionariuszy częstości spożycia pokarmów i stężenia 25(OH)D, czyli kalcydiolu, w surowicy zarówno matek, jak i dzieci w wieku szkolnym).

Duże ilości witaminy D można znaleźć w rybach, jajach, nabiale czy płatkach.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okazało się, że wyższe spożycie pokarmów z witaminą D (chodziło o odpowiednik ilości występującej w ok. 236,6 ml mleka dziennie)

???

Wiecie ile jest wit.D w tej ilości mleka ( krowiego)?

12 do 30 IU.

Zalecane spożycie dzienne w UE 400IU, w USA 600IU.

 

Może wpływ mleka na ten katar badali?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A w USA to spożycie nie było większe o rząd wielkości?

 

 

In 2011, The Endocrine Society issued clinical practice guidelines for vitamin D, stating that the desirable serum concentration of 25(OH)D is >75 nmol/L (>30 ng/ml) to maximize the effect of this vitamin on calcium, bone, and muscle metabolism [37]. It also reported that to consistently raise serum levels of 25(OH)D above 75 nmol/L (30 ng/ml), at least 1,500-2,000 IU/day of supplemental vitamin D might be required in adults, and at least 1,000 IU/day in children and adolescents.

 

Witamina D w ogóle na propsie, znam cztery osoby, którym pomogła ma depresję i dwubiegunówkę =]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...