Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku marca w pobliżu Ziemi może przelecieć niewielka asteroida. Obiekt 2013 TX68 zbliżył się do naszej planety przed dwoma laty i minął ją w odległości około 2 milionów kilometrów. Naukowcy z należącego do NASA Center for NEO Studies informują, że 5 marca asteroida przeleci w odległości pomiędzy 17 tysięcy a 14 milionów kilometrów od Ziemi. Tak duży rozrzut szacunków jest spowodowany faktem, iż asteroidę odkryto niedawno, jej trajektoria nie została jeszcze dokładnie poznana. NASA wyklucza, by w bieżącym roku asteroida, której średnica wynosi 30 metrów, mogła uderzyć w Ziemię. Jednak przy kolejnym przelocie, 28 września 2017 roku istnieje niewielkie (1:250 000 000) na zderzenie. Jest ona jednak zbyt mała, by brać ją poważnie pod uwagę.

Asteroida 2013 TX68 jest większa od asteroidy, która rozpadła się nad Czelabińskiem. Gdyby weszła w atmosferę Ziemi i się tutaj rozpadła, byłoby to wydarzenie dwukrotnie bardziej energetyczne niż to, którego doświadczyli mieszkańcy Czelabińska.
2013 TX68 została odkryta przez Catalina Sky Survey 6 października 2013 roku. Można ją było obserwować zaledwie przez 3 dni, dlatego jej orbita jest słabo poznana. Specjaliści mają nadzieję, że uda się ją zauważyć ponownie i zdobędziemy bardziej szczegółowe informacje na temat jej trajektorii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest ona jednak zbyt mała, by brać ją poważnie pod uwagę.

Ja bym napisał że to szansa  zderzenia jest zbyt mała. Samą asteroidę traktowałbym jednak poważnie. Jak zdoła dotrzeć do gruntu to będzie widowisko.

 

 

Specjaliści mają nadzieję, że uda się ją zauważyć ponownie i zdobędziemy bardziej szczegółowe informacje na temat jej trajektorii.
I może się zdarzyć, że o zderzeniu przestaniemy mówić w kategoriach prawdopodobieństwa. Pytanie będzie brzmiało za którym razem i gdzie upadnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...