Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Poznaliśmy kolejne tajemnice Obłoku Smitha

Rekomendowane odpowiedzi

Wokół Drogi Mlecznej krąży wiele obłoków gazu, ale Obłok Smitha jest wyjątkowy. Jest bowiem jedynym, którego trajektorię znamy. O Obłoku i o tym, że przetrwa on zderzenie z naszą Galaktyką pisaliśmy ponad dwa lata temu. Teraz dzięki Teleskopowi Hubble'a zdobyliśmy nowe informacje na jego temat.

Okazuje się, że Obłok Smitha najprawdopodobniej pochodzi z zewnętrznych krańców Drogi Mlecznej i opuścił Galaktykę przed około 70 milionami lat. Teraz wraca do niej i za 30 milionów lat dojdzie do zderzenia. Astronomowie przypuszczają, że w wyniku tego procesu dojdzie do spektakularnego tworzenia się gwiazd. Obłok zawiera tyle gazu, że mogą powstać nawet 2 miliony gwiazd wielkości Słońca.

Obłok to przykład tego, jak zmieniają się galaktyki. Pokazuje nam, że Droga Mleczna jest gotującym się, bardzo aktywnym miejscem, gdzie gaz może zostać wyrzucony z jednego miejsca dysku i powrócić w drugim - mówi Andrew Fox ze Space Telescope Science Institute. Nasza galaktyka dokonuje recyklingu gazu za pośrednictwem obłoków. Obłok Smitha doprowadzi do uformowania się gwiazd w miejscu innym, niż pochodzi gaz z obłoku - dodaje uczony.

Prowadzony przez Foxa zespół wykorzystał Teleskop Hubble'a do przeprowadzenia pierwszych pomiarów składu chemicznego obłoku. Uczeni obserwowali światło ultrafioletowe z trzech jasnych galaktyk położonych miliardy lat świetlnych za obłokiem. Odkryli dzięki temu, że Obłok Smitha jest równie bogaty w siarkę jak zewnętrzny dysk Drogi Mlecznej, położony w odległości około 40 000 lat świetlnych od jej centrum. Tak wysoka zawartość siarki oznacza, że Obłok został wzbogacony przez materiał z gwiazd. Do takiego procesu by nie doszło, gdyby Obłok pochodził spoza Galaktyki lub gdy byłby pozostałością galaktyki pozbawionej gwiazd. Wszystko wskazuje więc na to, że został on wyrzucony z Drogi Mlecznej i do niej wraca.

Nowe odkrycie rodzi wiele kolejnych pytań. Naukowcy chcieliby wiedzieć, jak Obłok dotarł do miejsca, w którym obecnie się znajduje? Jakie gwałtowne wydarzenie wyrwało tyle gazu z Galaktyki? Czy wydarzeniem tym mogło być przejście ciemnej materii przez Drogę Mleczną? Dlaczego Obłok pozostał w całości?


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Wokół Drogi Mlecznej krąży wiele chmur gazu

Tak, zwłaszcza w te chmurne dni naszej rzeczywistości…

 

 

 

ale Chmura Smitha jest wyjątkowa

Na Kopalni rzeczywiście. Choć na Wiki nie ma polskiego tłumaczenia, to inne słowiańskie nacje mają zdecydowanie rację ;)

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%BE_%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%82

To coś podobnego, choć kalibru mniejszego, jak Dzieło Mistrza;  "Obłok Magellana"…

 

 

 

Droga Mleczna jest gotującym się, bardzo aktywnym miejscem

Nie doszukiwałbym się aż takiego wrzenia. ;)

 

 

 

gdzie gaz może zostać wyrzucony z jednego miejsca dysku i powrócić w drugim

Uf! Całe szczęście, że nie w trzecim. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie doszukiwałbym się aż takiego wrzenia

no weź...

 

 

Chmura zawiera tyle gazu, że mogą powstać nawet 2 miliony gwiazd wielkości Słońca

i to wszystkie runie na nas już zaraz:

 

Teraz wraca do niej i za 30 milionów lat dojdzie do zderzenia.
 

Dzieje się ! Na moje oko całkiem uprawnione użycie hiperboli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
no weź...

Biorę. Z uśmiechem. :)

 

i to wszystkie runie na nas już zaraz

Jak słusznie cytujesz, zaraz może mieć różne znaczenia. ;)

 

Dzieje się ! Na moje oko całkiem uprawnione użycie hiperboli

Oj tam. Mariusz w moim przekonaniu raczej świadomie (biorąc pod uwagę statystykę) użył metafory. ;)

 

Edycja: no dobra Chłopaki (Dziewcząt – zaliczyłbym do tego terminu nawet panią tzw. profesor ;) – nie widzę). Może PO( ;) a nawet przed ;))zwolę sobie na małą (re)woltę. Każdy z nas może być bohaterem ;)

https://www.youtube.com/watch?v=4TFK1zgMaJk

(wiem, David B., ale uwielbiam to właśnie wykonanie).

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

użył metafory.

Oj tam. Na Twoje szczęście definicje środków literackich są tak rozmyte, że możesz mieć rację niezależnie ode mnie. Ale nie w tym przypadku i moja racja jest bardziej mojsza. Upieram się, że określanie procesów tak powolnych, że nie zauważalnych mianem wrzenia to wyolbrzymienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Kopalni rzeczywiście. Choć na Wiki nie ma polskiego tłumaczenia, to inne słowiańskie nacje mają zdecydowanie rację ;)

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%BE_%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%82

To coś podobnego, choć kalibru mniejszego, jak Dzieło Mistrza;  "Obłok Magellana"…

 

 

Zrobione :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Upieram się, że określanie procesów tak powolnych, że nie zauważalnych mianem wrzenia to wyolbrzymienie.

 

Może masz rację, ale brutalne pytanie brzmi zapewne: o jakim obserwatorze myślimy? ;) Czy wrzenie nie jest stanem umysłu? ;):D

Przy okazji (nieobijania mi mordy):

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione :)

Ehh, ale teraz wyszło, że niekiedy "obłok" jest rodzaju żeńskiego:

"Obłok Smitha jest wyjątkowa"

"jak obłok dotarła do miejsca"

Pozdrawiam, :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawiera siarkę, właściwie zawiera metale. Jego masa równoważna jest masie milionów Słońc. Czy pierwiastki ciężkie jakie zawiera pochodzą z gwiazdy supernowej? 

To byłoby trochę dziwne. Śmiem przypuszczać, że pierwiastki ciężkie wyprodukowane zostały w jednym globalnym procesie, chyba w fazie kwazara. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Śmiem przypuszczać, że pierwiastki ciężkie wyprodukowane zostały w jednym globalnym procesie, chyba w fazie kwazara

 

Śmiem sądzić, że znam więcej kwazarów niż JEDEN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wyraziłem się dosyć jasno, sądząc po Twojej nieco dziwnej odpowiedzi. Obłok jest obiektem niezbyt wielkim w porównaniu z Galaktyką. Jest w nim jednak więcej materii pierwiastków ciężkich, niż ilość otrzymywana w wyniku wybuchu supernowej. Zjawisko supernowej jest wyjątkowo rzadkie nawet w skali całej galaktyki (nie tylko naszej).

Stąd wątpliwość. 

Sądzę, że Twoja definicja kwazara jest inna, niż moja. Dla mnie kwazar jest aktywną galaktyką. Także nasza musiała kiedyś przejść przez stadium kwazara. Słowo "globalny"  nie dotyczy Wszechświata, dotyczy galaktyki jako całości (niekoniecznie naszej). Niektórzy sądzą, że kwazary, to obiekty znajdujące się wewnątrz galaktyk (także naszej). Tak bym rozumiał Twoją odpowiedź. 

Chyba, że chciałeś sobie zakpić.  :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak postawiłbym na supernowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Chyba, że chciałeś sobie zakpić.

 

Nie. Metaliczność Obłoku wyznaczona jest na postawie obserwacji linii siarki i tlenu w UV z "technicznych" powodów. Faktycznie jest spora, ale wcale nie większa niż np. słoneczna:

http://hubblesite.org/pubinfo/pdf/2016/04/pdf.pdf

Żadne zatem halo (choć Key words: Galaxy: halo ;)). Jak wspomniał Thikim, nie trzeba tu jakichś "magicznych" wyjaśnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...