Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lecznicza glina

Recommended Posts

Glina z Kolumbii Brytyjskiej używana od setek lat w medycynie ludu Heiltsuk, może stać się przydatnym narzędziem w walce z lekoopornymi bakteriami. Naukowcy z University of British Columbia (UBC) uważają, że gliną można leczyć ludzi zarażonych szczepami ESKAPE. Tak zwane szczepy ESKAPE - Enterococcus faecium, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa i Enterobacter species - są odpowiedzialne za większość zakażeń szpitalnych w USA. Infekcje ESKAPE nie poddają się leczeniu i przyczyniają się do rosnącej śmiertelności w szpitalach. Po 50 lat nadużywania i złego używania antybiotyków starożytne metody leczenia i środki bazujące na składnikach naturalnych mogą być nowa bronią w walce z wieloopornymi szczepami patogenów - mówi mikrobiolog Julian Davies.

Złoże wspomnianej gliny znajduje się w odległości 400 kilometrów na północ od Vancouver. Jego wielkość jest szacowana na 400 000 ton, a uformowało się ono pod koniec ostatnie epoki lodowej.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali tę glinę w medycynie i podobno była ona skuteczna przeciwko wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej, zapaleniom stawów i żył, zapaleniom skóry i oparzeniom. Teraz naukowcy z UBC przeprowadzili badania właściwości gliny. Okazało się, że jej wodny roztwór zabił 16 szczepów z grupy ESKAPE. Bakterie pochodziły z różnych źródeł, m.in. z Vancouver General Hospital, St. Paul's Hospital oraz pilotażowej oczyszczalni ścieków działającej na UBC. Wobec zaobserwowanej skuteczności gliny naukowcy zalecają, by rozpocząć badania zmierzające do wykorzystania jej w praktyce szpitalnej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...