Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Błonnik chroni przed chorobami płuc

Rekomendowane odpowiedzi

Dieta bogata w błonnik (włókna) chroni nie tylko przed cukrzycą czy chorobami serca, ale i przed chorobami płuc.

Naukowcy, którzy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES), podkreślają, że wśród osób z najwyższym spożyciem błonnika (z 4. kwartyla) aż 68,3% mogło się pochwalić prawidłową funkcją płuc (w porównaniu do 50,1% z 1. kwartyla), natomiast zwężenie dróg oddechowych występowało, odpowiednio, u 14,8 i 29,8% tych grup.

Amerykanie zauważyli także, że ludzie jedzący najwięcej błonnika osiągali o wiele lepsze wyniki w dwóch testach spirometrycznych: 1) natężonej pojemności życiowej (ang. forced vital capacity, FVC), czyli największej pojemności powietrza wydmuchniętej przy maksymalnym wysiłku wydechowym po wcześniejszym największym możliwym wdechu, a także 2) natężonej pojemności wydechowej jednosekundowej (ang. forced expiratory volume in one second, FEV1); w tym przypadku mierzy się objętość powietrza wydmuchniętą w czasie 1 s.

Choroba płuc to ważna kwestia z zakresu zdrowia publicznego, ważne więc, by wykrywać modyfikowalne czynniki ryzyka i im zapobiegać. Niestety, abstrahując od tych związanych z paleniem, zidentyfikowano bardzo mało strategii zaradczych. Zwiększenie spożycia błonnika może [więc] być praktycznym i skutecznym sposobem wpływania na ryzyko rozwoju choroby płuc - podkreśla dr Corrine Hanson z Centrum Medycznego Uniwersytetu Nebraski.

Akademicy przejrzeli dane dotyczące 1921 dorosłych w wieku od 40 do 79 lat, którzy w latach 2009-10 brali udział w NHANES. Spożycie błonnika wyliczono w oparciu o raportowaną ilość zjadanych owoców, warzyw, roślin strączkowych i pełnych ziaren.

Ludzie, w których diecie występowało ponad 17,5 g włókien dziennie, zaliczali się do najwyższego kwartyla i stanowili największą liczebnie grupę (571). Grupa o najmniejszym spożyciu (1. kwartyl) poniżej 10,75 g dziennie była zaś najmniej liczebna (360).

Związek między błonnikiem a działaniem płuc występował nawet wtedy, gdy naukowcy wzięli poprawkę na różne potencjalnie istotne czynniki, w tym na palenie, wagę czy status socjoekonomiczny.

Autorzy artykułu z Annals of the American Thoracic Society wskazują na kilka słabości swojego badania. Podkreślają, że nie uwzględnili wpływu aktywności fizycznej i że NHANES nie pozwoliło na monitorowanie spożycia włókien i działania płuc w dłuższej perspektywie czasowej.

Zespół Hanson sugeruje, że wyjaśnienia zaobserwowanego zjawiska można szukać w wynikach wcześniejszych badań, które wykazały, że błonnik zmniejsza stan zapalny, a to właśnie on leży u podłoża wielu chorób dróg oddechowych. Drugim ważnym zjawiskiem wydaje się wpływ włókien na skład mikrobiomu jelitowego, co oddziałuje na ewentualną skłonność do infekcji. Warto też wspomnieć o wydzielanych przez bakterie ochronnych związkach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...