Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Selfie ułatwiają pracę cyberprzestępcom

Recommended Posts

Niedawno informowaliśmy o rosnącej liczbie ataków na systemy kontroli przemysłowej (SCADA). Szczególnie niepokojące są doniesienia, jakoby atak hakerów doprowadził do dużych wyłączeń prądu na Ukrainie. Tymczasem podczas odbywającej się właśnie Konferencji S4 eksperci z firmy iSight Partners informują, że często sami pracownicy firm zajmujących się krytyczną infrastrukturą nieświadomie ułatwiają pracę hakerom.

Specjaliści z iSight znaleźli na serwisach społecznościowych liczne zdjęcia wykonane przez pracowników w miejscach pracy. Żadnych selfie ze SCADA. Nie ułatwiajcie pracy wrogowi - apeluje Sean McBride z iSight Partners. Analiza tzw. selfie umieszczonych na Facebooku i Instagramie pokazała, że zdjęcia często ujawniają krytyczne informacje na temat wykorzystywanych systemów i zabezpieczeń. Eksperci znaleźli też panoramiczne fotografie pokojów kontrolnych czy wideo prezentujące wiele firmowych pomieszczeń.

Cenne dla napastników informacje są umieszczane też na firmowych stronach. Należą do nich grafiki prezentujące strukturę organizacyjną firmy czy dane pracowników. Nie od dzisiaj wiadomo, że tego typu informacje były wykorzystywane w przeszłości. Dość wspomnieć, że gdy w 2008 roku prezydent Mahmud Ahmadineżad odwiedził zakłady wzbogacania uranu w Natanz, a jego biuro prasowe opublikowało zdjęcia z tej wizyty, stały się one nieocenionym źródłem informacji dla zachodnich wywiadów. Jeden z analityków stwierdził nawet, że za takie dane wywiadowcze można umrzeć.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...