Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Duński rekord wykorzystania energii z wiatru

Recommended Posts

Dania ustanowiła światowy rekord wykorzystania energii wiatrowej. Jak informuje rządowa Energinet.dk, w 2015 roku ponad 40% energii zużytej w Danii pochodziło z wiatru. Rok 2015 był znacznie bardziej wietrzny niż przeciętnie, wyjaśnia Hanne Storm Edlefsen. Co prawda w Danii zainstalowano nowe wiatraki, jednak nie tłumaczy to znacznego wzrostu wykorzystania energii wiatrowej.

W 2015 roku aż 42,1% energii użytej w Danii pochodziło z wiatru. To aż o 3 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. Z danych Międzynarodowej Agencji Energii wiemy, że kolejnymi krajami, w których energia wiatrowa ma znaczny udział są Portugalia (24%) i Hiszpania (20,4%). Edlefsen informuje, że Dania jest na dobrej drodze do osiągnięcia założonego celu, czy produkcji z wiatru aż 50% potrzebnej jej energii.

Na zachodzie kraju, gdzie umieszczono większość farm wiatrowych, produkcja energii przez 16% czasu przekraczała konsumpcje. Jeśli w jakichś momentach mamy nadwyżkę, producenci sprzedają ją do Norwegii, Szwecji i Niemiec. Sami kupujemy w razie potrzeby energię z norweskich elektrowni wodnych, energię słoneczną z Niemiec czy ze szwedzkich elektrowni węglowych - mówi Carsten Vittrup.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzieś słyszałem, że nasi rodacy wymyślili najlepsze na świecie wiatraczki ze zmienną geometrią skrzydeł, co pozwala na maksymalne wykorzystanie wiatru o różnej jego sile. Dania GÓRĄ, ale na razie. Spod polskich dróg, wszelkich polskich dróg popłynie prąd. Nawet pod chodnikami zainstaluję generatory i wtedy RP będzie rzeczywiście NAJJAŚNIEJSZA.


A skąd? Female się w takie coś nie owinie. Wtedy bowiem male zostałby nieźle popieszczony i dopieszczony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...